Ataturk

 • Facebook
 • Twitter
 • instagram
 • instagram
 • instagram
 

Telefonda Harita Uygulaması  

Akıllı telefonu bulunan tüm denizciler için gerekli olan bir telefon deniz haritası uygulaması tanıtacağım. Navionics Boating Europe, her denizcinin elinde olması gereken bir uygulamadır.  

.

 


Devamını oku...

Denizde Çekim Gücü? 

Türkiye sahillerinde ve denizlerimizde hangi cep telefonu operatörünün güçlü çekim gücüne sahip olduğu her zaman merak edilenler arasındadır. Bunu test ettik. 

.

 


Devamını oku...

AZUREE 41 Test Seyri

Sirena Marine’nin en yeni yelkenlisi olan AZUREE 41 modeline seyir testi yaptık. 33 ve 40 feet modellerinden yüzlerce üreterek satışını yapan, AZUREE markası daima performansı ile ön plana çıkar ama geziciler için de özellikler taşır. İç yapısı, piyasada bulunan bir çok gezi teknesinden daha konforludur ve işçilik kalitesi göz ile görünür şekilde iyidir.

 

 

Tasarım

AZUREE 41’in dış tasarımı, ünlü İngiliz tasarımcı Rob Humpheries’in yat dizayn firması tarafından yapılmıştır. İç tasarımı Slovenyalı Jib Design Firma’sına aittir. Hız bakımından oldukça performanslı olması amaçlanan tekne, iç hacmi bakımından da en ufak yerler değerlendirilmiştir. Çeneli gövedesi, dalgayı ezebilen acid yapılmış baş bodoslaması ve hakimiyeti kolaylaştıran çift palalı dümen sistemi mevcuttur.

 

Dış yapı / Gövde

Sirena Marine’in firmasının her teknesi gibi AZUREE 41’in gövdeside vakum-infüzyon teknolojisi ile üretilmeltedir. Bu teknoloji sayesinde hem daha dayanıklı, hafif hem de ozmoza karşı dirençli olması sağlanmıştır. Üstelik kullanılan vinilester malzemesi ile de suyun yıptacı etkisi azaltılmış, ozmoza karşı mukavemet arttırılmıştır.

AZUREE 41’in çarmık bağlantı bölgeleri, salma bağlantı bölgeleri karbon destekler ile güçlendirilmiştir. Teknenin, yüksek kuvvetler altında esnemesini engelleyen ana iskelet yapısı da karbon hibrit yapılmıştır.

 

Genel Özellikler

12 metre uzunluğunda olan AZUREE 41, yaklaşık 4 metre genişliğe sahiptir. 160 litre yakıt kapasitesi ve 320 lt tatlı su kapasitesine sahiptir. Torpil tipi salmaya sahiptir ve teknenin dengeli olmasını sağlamaktadır. 

 

Dış Kullanım Alanı

AZUREE’nin havuzluğunun köşelerine konumlanmış iki dümen sayesinde, yelkenli yatın istenildiği taraftan kumanda edilmesine olanak vermektedir. Ayrıca bu sayede teknenin havuzluğu genişletilmiş, tekneye giriş ve çıkış rahatlatılmıştır. Dümencinin önünde gerekli elektronikler ve chartplotter konumlanabilmektedir.

Havuzlukta, kullanıcıları güeşten korumak için iki adet bimini seçimi bulunmaktadır. Kıçtaki yüzme platformu oldukça geniş tasarlanmıştır, tatillerde kullanım alanine oldukça genişletmektedir ve yüzme merdiveni, baş ambarda depolanmaktadır.

Güverte üzerinde standart olarak altı adet vinç bulunmaktadır. Arkadadaki iki adet vinç, alman sistemdir ve ana yelkeni kumanda etmektedir. Dümenci rahatlıkla bu vince ulaşabilmektedir ve istediği taraftan ana yelkeni kumanda edebilmektedir. Öndeki iki adet vinç cenova vinçleri içindir. Havuzlukta kasara üzerinde ise mandarlar için vinçler bulunmaktadır. Balon basıldığında, bu vinçlerde destek olmaktadır.

 

Havuzluğun oturma düzeni, arkaya yaslanmaya müsade etmektedir. Bu sayede kitap okunması oldukça keyifli hale gelmektedir. Dış koltuk boyları iki metreye yakındır ve ortasında havuzluk masası bulunmaktadır. Havuzluk masası istenildiği taktirde sökülebilmektedir.

AZUREE 41’in baş tarafında, bu boyutta hiç bir teknede olmayan bir depolama alanı mevcuttur. İki kişinin bile rahatlıkla içine girebileceği bu yere, kullanılmayan yedek yelkenleri, balon yelkenler, usturmaçalar vs. gibi bir çok malzeme rahatlıkla sığabilir.

 

İç Kullanım Alanı

AZUREE 41, standart donanımda, 3 kamara, 2 banyoya sahip. Başta master kamara ve kıç tarafta iki adet ikiz kamara bulunuyor. Gözlemlerimizde teknenin havuzluğunun geniş olmasına rağmen, iç hacminden bir kayıp olmadığını gördük. Salon yüksekliği 1,98 metreyi bulmaktadır hatta baş kamarada bile ön tarafındaki yükseklik 1.80 metre olmaktadır. Dolayısıyla kullanıcı için ferah bir yapı oluşmakdadır. Salonda, sancak tarafta düz ve geniş mutfak bulunmakta hemen karşısında ise oturma grubu bulunmaktadır. Oturma grubu ortasındaki masa hareketli olduğu için bu alan yatak olabilmektedir.

Salonda iki adet büyük heç, iki adet küçük lumboz açılabilir özelliktedir ve içerisinin havalandırılmasına müsade eder. Güverte yürüme yolları yanlarındaki camlar geniş, içerisinin yeterince aydınlanmasını sağlamaktadır.

AZUREE’lerde performans ve güvenlik bakımından güverteden içeriye giren direk, ahşap ile gizlenmiştir ve çirkin görüntü ortadan kaldırılmıştır. Navigasyon masası salonda girişte, iskele taraftadır ve içerisinde geniş bir raf bulunmaktadır.

 

 

 

Performans

AZUREE 41, 99 m2 yelken alanı ve 8300 kilogramlık hafifletimiş gövde tasarımı ile performans bakımından ,bir çok gezi yelkencisinin çok üstünde performansa sahip.  5 knot gerçek rüzgar hızında bile 4 knot gps hızına ulaşabiliyor.

Yelken seyrinde, çift palası sayesinde, rüzgar ile yattığında dümen, hidrolik dümenlerden bile daha rahat ve konforlu hale geliyor. Yatma açısından dolayı sudan çıkan pala sürtünmeyi azaltıyor, diğer pala da suya dik girdiği için dümen hakimiyeti hiç kaybolmuyor. Bu sadece hız kaybıda yaşanmıyor.

Sınıfındaki bir çok model, 16 knot gerçek rüzgarda, dümen kabiliyetini yitirmeye başlarken, AZUREE 41, açılı çift palaları sayesinde 24 knot gerçek rüzgara kadar, yelkenlere camadan vurmaya gerek kalmadan seyir kabiliyetine devam edebiliyor. Bu da sert hava koşullarında, çok daha güvenli, dengeli ve performanslı bir yelkenli yat olmasını sağlıyor.

AZUREE 41’in asimetrik balon alanı 155 m2. Bu boyutta bir balon ile rüzgar altı seyirlerde, aynı boyuttaki teknelerden daha hızlı olabiliyor.

Motor seyrinde, standart olan ve nispeten daha küçük olan motor ile istenilen değerlere ulaşıyor. Standart olarak Yanmar 39 HP motor kullanıyor. Bu motor ile rahatlık 7 knot’ın üzerinde uzun seyir yapabiliyor. Aşağıdaki devir ve gps hız değerleri ;

2200 RPM – 7,1 SOG

2400 RPM – 7,5 SOG

2600 RPM – 7,7 SOG

2950 RPM – 8,2 SOG değerlerine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Kullanım Kolaylığı

Çift pala yapıya sahip olması sebebiyle, manevra kabiliyeti çok yüksek. Yelken seyrinde, oldukça kolay manevra yapmasının yanında, dar yerlerde, marina içinde yaptığımız manevralarda da çok kolay manevrası olduğunu kanıtladı. Tornistan manevrasını almadan önce, pervane çekmesi pek hissedilmiyor. Tornistanda çok dar yerlere girebiliyor ve ileri yolda dümen vurulduğunda tepkiyi çok hızlı alıyor.

 

 

 

Beğendiklerimiz

 • 20 knot gerçek rüzgarın üzerinde, tam arma seyrederken, hakimiyeti kaybetmiyor, dümen ağırlaşmıyor.
 • Manevrası oldukça kolay ve dar yerlere rahatlıkla girebiliyor. Baş pervane ihtiyacı hissedilmiyor.
 • İç işçilik kalitesi, diğer seri üretim teknelerin çok üstünde duruyor.
 • Dar açıda orsaya girebiliyor ve balon seyrinde kafayı suya gömmüyor.

 

Test Seyri ; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

Sirena Yachts 64 Test Seyri

Kuruluşundan itibaren 360’dan fazla yelkenli ve motorlu yatı, denizlerde buluşturan Sirena Marine’nin yeni markası olan Sirena Yachts 64’ü test ettik. Sirena Yachts 64’ü en kısa özetle performanslı, uzun menzdilli ve çok konforlu bir trawler olarak tanımlayabiliriz. Klasik trawler’lardan çok daha hızlı, hızlı motor yatlardan daha uzun menzilli ve iç hacmi oldukça büyük olan Sirena 64’ün, görülmeye değer bir tekne olduğunu düşünüyoruz.

 

Tasarım

Dış tasarımı, dünyaca ünlü yat tasarımcısı German Frers tarafından tasarlandı. German Frers, Hallbarg Rasy ve Swan gibi dünyaca ünlü markaların da çizimlerini yapıyor.  İç tasarımı ise Tomasso Spadolini’ye ait olan Sirena Yachts 64, bu ortaklık ile üretim kalitesini de birleştirdiğinde ortaya harika bir trawler çıkmış. Balta burun yapısıyla, geniş platformuyla, dikine geniş  camları, çeneli gövdesiyle ve yenilikçi çizgileri ile dış görünüşü çok şık duran bir trawler.

 

Dış Yapı / Gövde

Yeni nesil vakum infüzyön yöntemi ve vinilester malzemeden üretilmiş gövdeye, bazı bölglerde karbon destekler ve yapılar eklenmiş. Bu sayede ozmoza karşı dayanımlı karina, darbe ve esnemelere karşı güçlü yapı ve yakıt ekonomisi için hafif bir tekne üretilmiş. Gövde, güneşe dayanıklı süt beyazı jelkot ile korunuyor. Dış yapının camları dış kuvvetlere dayanlıklı oldukça kalın temperli camlar ile desteklenmiş.

 

 

Genel Özellikler

Yaklaşık 21 metre boy, 5.8 metre eninde olan Sirena 64’ün, iç ve dış alanlarının hepsi oldukça kullanışlı tasarlanmış. Tam yolda 28 knot hızı geçebilen trawler, ekonomik devirde yaklaşık 10 knot hız ile seyir yapıldığında, dolu depo ile, 1300 deniz milinden fazla yol yapabiliyor. Bu veriler diğer marka ve modeller ile karşılaştırıldığında hem üstün performanslı hem de bu derece ekonomik bir başka model bulunamıyor. Sirena Yacht’s 64’ün en önemli farklarından biri bu özelliği oluyor. 44 tonluk ağırlığı, boyutuna göre hafif olduğundan ve iyi tasarlanmış karina sayesinde ekonomik olma sebebi olarak söyleyebiliriz. Üstelik 1,57 metrelik su çekimi sayesinden sığ sulara girilme imkanı da veriyor.

 

Dış Kullanım Alanı

Baş üstünde geniş güneşlenme bölgesi, hareketli masaya sahip ve gerekirse yatak olabilen oturma gurubu, kıç havuzluğunda geniş oturma grubu ve üst fly-bridge’de çok geniş bir oturma alanı bulunuyor. Fly-bridge, 38 m2 ve başüstü bölgesi 52 m2 ile oldukça geniş olduğunu kanıtlıyor. Fly’ün üzerindeki açılabilir hard top özelliği de kullanıclar için güzel bir opsyion olarak sunuluyor.

Yüzme platformunun geniş yapısı, sağlam yüzme merdiveni ve denizin içine girebilen platform özelliği de kullanıcı dostu olan diğer özellikler. Ayrıca baş tarafta, geceleyin kullanılmak üzere, şık açılabilir ışıklar ve bluetooth ile çalışabilen yeni nesil ses sistemi mevcut. Kullanıcı tercihine göre baş üstünde jakuzi seçeneği de sunulabiliyor.

Teknenin tüm yürüme yolları, tavanları hem ses sistemi ile donatılmış hem de yukarıdan ışıklandırılmış. Üstelik tüm ışıkların, ışık seviyeleri ve parlaklıkları ayarlanabiliyor.

 

İç Kullanım Alanı

Geniş salon, açık veya kapalı mutfak opsiyonu, ikiz kamara, master kamara, misafir kamara, kaptan ve ekip kamarası gibi talebe bağlı olarak bir çok özellik kullanıcı tercihine bırakılıyor. Standart iç düzende, açık mutfak, başta VIP kamara, kıçta master kamara, iskelede twin kamara bulunuyor. Hem kamaranın kendisine ait duş, banyo ve toilet bulunuyor. Bunların haricinde alt koridorda bir adet toiler daha bulunuyor.

Teknenin kıçına doğru bulunan master kamara, 24 m2 alanı ve geniş camları ile oldukça ferah bir yapıya sahip. Üstelik camların kenarına yapılmış oturma grubuna uzanılarak seyir yapıldığında eşsiz bir manzaraya sahip oluyorsunuz. Güçlendirilmiş büyük camlar sayesinde yeterli ışığı içeriye alabilen kamara, karartılmış camlar ile de güneş direk olarak geldiğinde bile rahatsızlık vermiyor.

 

Ayrıca master kamarada ve diğer kamaralarda, depolama alanları,  özel ses sistemi, TV opsiyonu, hareket sensörlü ışıklar, sessiz klima ve kalorifer sistemleri, kullacıların tercihine sunuluyor.

Teknenin içine girişin düz ayak olması oldukça başarılı. En ufak bir kot ve Zemin frkı bulunmuyor ve kapı girişinin yüksek tutulması büyük konfor sağlamış. Salonun üç tarafınında, geniş camlara sahip olması, içerinin oldukça aydınık ve ferah olmasını sağlıyor. Camların açılı olmasının yerine dik olması sebebiyle güneş yansımalarından etkilenilmiyor ve harika bir görüş alanı, kullanıcılara sunuluyor. Salonun girişinde oturma grubu, saklanabilir led TV, sökülebilinir cam yemek masası ve isteğe bağlı olarak açık veya kapalı mutfak bulunuyor.

Kaptanın yanında ‘’love seat’’ adı verilen oturma grubu da seyir sırasında en çok keyif veren yerlerin başında geliyor.

Performans

Sirena Yachts 64’ün en önemli özelliklerinden biri, trawler tipinde olmasına rağmen hız bakımından motoryatlara kafa tutması olacaktır. Ayrıca diğer özelliği ise bir çok rakibine göre oldukça ekonomik ve bir depo ile oldukça fazla seyir yapabilme yeteneğine sahiptir.

Tam yolda 28 knot’ı aşabilen hıza sahip olan Sirena 64’ün ekonomik devirde seyir hızı 16 knot’tır. 10 knot ile seyir yapıldığında, bir depo ile 1300 deniz milinden fazla yol yapabilmektedir. İki adet 900 HP’lik Caterpillar veya Volvo Penta motor ile desteklenmiştir.

Aşağıda performans, devir, hız ve yakıt tüketim değerlerini görebilirsiniz.

 

10 knot SOG – 1000 RPM – 36 Litre  

16 knot SOG – 1600 RPM – 128 Litre

20 knot SOG – 1900 RPM – 192 Litre

28,2 knot SOG – 2330 RPM – 330 Litre

 

Kullanım Kolaylığı

Kullanıcılar için Sirena Yachts 64’ün bir çok farklı seçeneği bulunmaktadır. İki motora bağımsız hareket verilmesi sayesinde oldukça kolay hareket kabiliyetine sahip Sirena 64’e baş pervane ve kıç pervane eklendiğinde, çok daha kolay manevra yapabilmektedir.

Ayrıca, dümen konsoludaki joystik kol hareket sistemi sayesinde, motorlar ile manevra pervaneleri ortak hareket edebilmekte ve tek el ile, teknenin idaresi mümkün olmaktadır. Bu sayede acemi kullanıcılar bile güvenle manevra yapabilmektedirler.

Salondan, fly bridge’den veya istenirse kıç havuzlukta konulan kumanda paneli ile kullanım sağlanabilir. Dümen sistemi, hirolik olduğundan seyir sırsında dümen daima oldukça hafif olmakta, flaplarin yukarı- aşağıya hareket kaliliyeti ile seyir açısı değiştirilebilmektedir. 

 

İşçilik Kalitesi ve Malzemesi

Sirena Yachts 64’ün içinde kullanılan malzemeler oldukça kaliteli, ferah ve şık bir görünüm veriyor. Beyaz lake kaplama tavanlar, yan paneller, opsiyon olarak sunulan abanoz salon zeminler, dümenci bölgesinde kullanılan birinci sınıf deri kaplamalar, karartılmış sağlam camlar ve oturma grubu kumaşlarının kombini, bir bütün olmuşlar. Kullanıcı tercihine göre renk ve malzeme değişiklikleri de yapılabiliniyor.

Mobilya birleşim yerleri, deri kaplamalarının dikişleri, paslanmaz tutamakların kaynak izleri tamamen gizlenmiş.

 

Beğendiklerim

 • Motor dairesinin izolasyonu oldukça başarılı, seyir sırasında salona ve güverteye rahatsız edici ses gelmiyor.
 • Camların görüş açısı çok geniş. Kullanıcı oldukça rahat ediyor. Açılı olmadığı içinde yansıma yapmıyor.
 • Fly-bridge’i çok geniş, kullanım alanı çok rahat.
 • Hız bakımından hem oldukça performanslı hem de istenildiğinde oldukça ekonomik olabilen bir trawler.
 • Yüksek hızlarda kafasını suya gömmüyor ve dolayısıyla hız kaybetmiyor.

 

 Test Seyri ; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

 

 

 

Çanakkale Boğazı'nda Seyir

Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ile Ege Denizi’ni bağlayan önemli bir su yoludur. Kurtuluş mücadelemizin en önemli adımı burada atılmış ve yüz binlerce kahraman askerimiz bu topraklarda yatmaktadır.

.

 


Devamını oku...

İstanbul Boğazı’nda Tekne Seyri

İstanbul Boğazı, denizden seyir yapılması için Dünya’nın en keyifli bölgelerinden biridir. İstanbul Boğazı, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi, miladdan önceye dayanan köklü bir geçmişe sahip bir bölgedir.

.

 


Devamını oku...