Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denizde Çekim Gücü? 

Türkiye sahillerinde ve denizlerimizde hangi cep telefonu operatörünün güçlü çekim gücüne sahip olduğu her zaman merak edilenler arasındadır. Bunu test ettik. 

.

 

Özellikle, bir tekne ile denize çıktığınızda, telefonunuzun çekim gücünü kaybetmesi oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Acil durum haberleşmesi, internet kullanımı, web sayfalarından hava durumunun kontrol edilmesi gibi ihtiyaçlar denizde gerekli olabilecektir. 

İstanbul'dan Marmaris'e kadar yaptığımız tekne transferi sırasında hangi operatörün daha iyi çekime sahip olduğunu test etme fırsatı yakaladık. (2017 Temmuz) Testimizde Turkcell ve Vodafone telefon operatörlerini karşılaştırdık çünkü Türk Telekom, denizlerde oldukça başarısız. Pendik-Yalova Feribotu'nda bile Türk Telekom’a sahip telefonlar çalışmıyorlar. 

Yirmi yılı aşkın bir süredir Turkcell kullanıcısıyım fakat Vodafone, aynı paket hizmetini, yarı fiyatına sağlamayı teklif ediyor. O yüzden bir çok kişi gibi operatör değişikliği cazip bir duruma geliyor. Heralde hiçbir kimse aynı şartlar sağlanıyorsa, gereksiz yere daha fazla ödeme yapmak istemez. 

Yapmış olduğum, bu telefon operatörü çekim gücü testi tamamen bağımsız ve tarafsızdır. Hiç bir operatörden ne bir destek aldım ne de en ufak bir ilişkim mevcut. Sadece kendim için yani daha az ödemek için Turkcell'den Vodafone'ye geçmeli miyim sorusunun cevabını aradım. 

Geçtiğimiz yıllarda, denizlerdeki çekim gücünde Turkcell'in ciddi şekilde iyi olduğunu biliyorduk fakat Vodafone'da özellikle son iki yıl içerisinde kendisini çok iyi derecede geliştirdi ve çekim alanını oldukça genişletti. 

 

Marmara Denizi / İstanbul-Çanakkale Seyri

Marmara Denizi'nin tam ortasından seyir yaptık. Marmara Denizi boyunca Turkcell’de neredeyse hiç bir alanda çekim gücü kaybolmadı, 3G servisi , seyir boyunca aktfi haldeydi. Vodafone ise bazı yerlerde hiç bir very bulamadı. Hem telefon ile görüşmek hem 3G hizmeti alınamadı. O yüzden Marmara’da Turkcell’in daha iyi olduğunu belirtebiliyorum.

 

Çanakkale – Çeşme Seyri

Bozcaada’ya kadar Vodafone hem internet gem 3G bakımında daha güçlüydü. Turkcell bir bölgede (Tavşan Adası yanı) kısa bir süre (iki dakika) iletişim sağlayamadı. Bozcaada’dan sonra Turkcell’in çekim gücü ve 3G servisi, Vodafone’den daha güçlü oldu. Özellikle Midilli-Karaburun arasında Turkcell ile telefon görüşmelerimi rahatça yapabildim, 3G ile internete girebildim fakat Vodafone TR veya Vodafone GR ile iletişim sağlayamadım, internete giremedim. Çeşme’ye kadar olan seyirde de Turkcell daha iyi bir hizmet sağladı.

Çeşme-Marmaris Seyir

Çeşme, Sığacık açıkları, Kuşadası Açıkları, Didim açıkları, Bodrum açıkları ve Datça açıklarında da Turkcell neredeyse hiç kesintiye uğramadan servis sağlayabildi. Vodafone’da oldukça başarılıydı sadece iki bölgede kısa süreli kesintiler yaşadı. Turkcell ile Vpdafone’nin çok ciddi farkı gözlemlenmedi ama Turkcell daha başarılıydı.

 

Sonuç

Temmuz 2017 yılında yaptığım bu test sonucunda da görülüyorki, Turkcell halen denizlerdeki çekim gücü ve hizmet kalitesi ile Vodafone’den biraz daha başarılı. O yüzden açık deniz seyri yapacaksanız ve telefon kesintileri yaşamak istemiyorsanız Turkcell hat tavsiye ederim. Vodafone da oldukça başarılı ve kullanıcılarını fazla üzmüyor ama Turkcell’in çekim gücü kadar etkili olamıyor.

 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.