Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Furni Kanal Geçişi  

Bazı denizlerde, coğrafi koşullarında etkisiyle rüzgarlar olağan değerlerin üzerinde esebilir. Dağları takip eden rüzgarlar, sıkışan rüzgarlar veya hava akımı olan yerlerde rüzgarın hızı artış gösterecektir.

.

 

 

Ege Deniz'inde seyir yapanların iyi bildiği yerlerden biri de Samos Adası-Furni Adası bölgesindeki kanal diye adlandırılan, adalar arası geçiştir. Güneye doğru aşağıya inen veya yukarı kuzeye çıkan teknelerin olası iki adet rotası vardır. Bunlardan ilki, Türkiye sularından geçerek, Dilek Boğazı'ndan seyir yapmaktır. Diğeri ise Furni Kanalı'ndan geçmektir. Furni'den seyir yapmak mevcut yolu 12 deniz mili kadar kısaltmaktadır. 

 

 

 

Ancak Furni Adası Kanalı, rüzgarın sıkışma yaptığı bir bölgedir. Ortalama 20 knot esen rüzgarın, kanalda 30 knot'ın üzerine çıkması olağan bir durumdur. Bu yüzden özellikle poyraz, yıldız gibi kuzeyli rüzgarlar sert estiğinde, kuzeye, rüzgara karşı tırmanırken kanaldan seyir yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu durumda Dilek Boğazı'ndan seyir hem daha güvenli hem rahat olacaktır. 

 

Yukarıdaki hava raporuna bakıldığında, Furni Bölgesi'nde sıkışan ve daha sert esen havanın, açık kırmızı renk olarak göründüğünü fark edeceksinizdir. Çevre  bölgesindeki mevcut rüzgar hızı daha düşüktür. Dilek Boğazı yaklaşık 2-3 bofor daha az esmektedir. 

 

İyi seyirler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.