Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denizde Polarize Gözlük 

Bir çoğumuzun gözlük seçiminde aklına takılan sorulardan biri de polarize camlı güneş gözlüğü almamızın ne kadar gerekli olduğudur. 

.

 

 

Polarize cam demek, güneş ışığının yere veya denize vurduktan sonra oluşturduğu yansımaları  engelleyen bir çeşit polarize filtreye sahip olan cam anlamına gelmektedir. Güneşin zararlı etkilerini koruduğu veya UV filtreye sahip olduğu anlamına gelmemektedir. 

Özellikle, deniz yüzeyinde ve araçların ön camlarındaki yansımalar, görüşü engellediği için kullanıcıları rahatsız eder, görüşü olumsuz etkiler. 

Sizin için polarize gözlüğün ne kadar gerekli olduğunu aşağıdaki örneklerle özetleyebilirim. 

 

Motoryatlarda Polarize Gözlük

Özellikle fly bridgesi olmayan ve kumandası, dümeni teknenin içerisinde olan motorlu yatlarda, ön camda oluşan yansıma daha fazla olmaktadır.  Bu yansıma, görüşü olumsuz etkilediğinden, polarize gözlük kullanılmasını tavsiye ederiz. Polarize filtre sayesinde, camdaki yansımaların büyük kısmı giderilir ve seyir daha güvenli hale gelecektir. 

 

Yelkenlilerde Polarize Gözlük 

Yelkenli tekne ve yatlar genellikle dışarıdan kumanda edilirler. Dış koşullarda yansıma sadece deniz yüzeyinde oluşur. Polarize filtre deniz yüzeyindeki yansımayı büyük ölçüde giderecek ve denizin içinin görünmesini kolaylaştıracaktır. 

Polarize cam ile, denizin içindeki kayalık ve sığlıkları görmeniz kolaylaşır. Ama bunun yanında, polarize cam yansımaları engellediği için yeni nesil elektronik ekipmanları görmenizi de engeller. Denizde, seyir sırasında, hız,derinlik be haritayı görebilmek için sürekli polarize güneş gözlüğümü çıkarmak zorunda kalan biri olarak, oldukça rahatsız edici oluyor. 

O yüzden denizin içindeki kayalıkları görmemizi gerektirecek kadar kıyı seyri yapmadığımızdan ve harita, derinlik gibi elektrıniklere daha fazla ihtiyaç duyduğumuzdan yelkenli teknelerde polarize camlı olmayan güneş gözlüklerini tavsiye ediyorum. 

 

Arabalarda Polarize Gözlük 

Arabalarda da kullanıcıların yaşadığı sorunlardan biri ön konsolun, güneş ile birlikte ön cama yansıması olmasıdır. Dolayısıyla bu yansıma polarize gözlük ile giderilebilinir. 

 

İyi seyirler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.