Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Haliç'e Yüzen Otobüs Geliyor

İstanbul’un sembollerinden Haliç’in iki yakası karada ve suda giden otobüs ile birbirine bağlanacak. Her türlü konforun düşünüldüğü amfibi otobüsler Ağustos’ta hizmete girecek.

.

yuzenotobushalic 

 İstanbul’un sembollerinden Haliç’in iki yakası karada ve suda giden otobüs ile birbirine bağlanacak. Her türlü konforun düşünüldüğü amfibi otobüsler Ağustos’ta hizmete girecek.

İstanbul’un sembollerinden Haliç’in iki yakası Amfibi model (karada ve suda giden taşıt) otobüs ile bir birine bağlanacak. Karadan suya girerken tekerleklerini toplayan ve gemi halini alan otobüs, Ağustos ayında hizmete sunulacak. Şu an Hollanda’nın Roterdam şehrinde kullanılan ve Amfibus olarak anılan taşıt ile Sütlüce’den Eyüp’e 5 dakikada geçilebilecek. Amfibus’ın distribütörü Magic Bus İstanbul’un Genel Müdürü Yılmaz Çelik, Haliç’in iki yakasının artık kayıklarla değil otobüsle birbirine bağlanacağını dile getiriyor.

Amfibus İstanbul’a Doping Olur

2013 Ağustos ayından itibaren taşıtın İstanbul’a hitap edeceğini anlatan Yılmaz Çelik, ‘Malum Fatih’in İstanbul’u fethinde gemiler denizden karaya indi. Biz de böyle bir ambians yapacağız.’ diyor. Çelik, Amfibus’ın İstanbul’a doping olacağını, şehrin gelirlerini önemli oranda artıracağını vurguluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Haliç’e büyük önem verdiğinin bilindiğini söyleyen Çelik, ‘Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile de bir araya geldik. Amfibus’a sıcak. Buradan aldığımız güç ile taşıtı İstanbul’a getireceğiz, 2014′te de Türkiye’de üreteceğiz.’ ifadelerini kullanıyor. Çelik, maliyeti 1 milyon 215 bin Euro’yu bulan otobüsün Haliç’i çekim alanı yapacağına işaret ederek, taşıtın 7′den 70′e toplumun tamamının ilgi odağı olacağını belirtiyor.

Haliç’te Kendini İspatlayacak

Amfibus’ı yeni olduğu, devletin belli organları kaygılı olduğu için Haliç’te deneyeceklerini aktaran Magic Bus İstanbul Genel Müdürü, taşıtın büyük ilgi göreceğinden söz ediyor. Yılmaz Çelik, şöyle devam ediyor: ‘Amfibi model otobüsü devlet teşvik ediyor. Biz de bu teşviklerden yararlanma adına gerekeni yapıyoruz. Umut ediyorum Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yardım alacağız. Bu otobüs tek bize ait değil. Diğer operatörler ya da acenteleri de yararlandırabiliriz. Çünkü ülke olarak gelirlerimizi artıracak.

Araçta Gemi Konforu Var

Amfibibus, hem otobüs hem gemi görevi görüyor ve şoförü dâhil 47 yolcu alıyor. Otobüsün konforunu da ihtiva eden taşıt, gemide olan öğeleri de içeriyor. Motor sudan etkilenmediği gibi gemide olduğu gibi kamarası, navigasyonu, can yeleği ve WC’si var. 15 kilometre sürat yapan araç, Haliç’i 3-5 dakikada geçebiliyor. Tur amaçlı işletilecek olan Amfibibus’ın Haliç’i 30 dakikada geçmesi planlanıyor.

 

kaynak : Hürriyet.com.tr