Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Lüfer Devrimi Başladı 

Türk sularına özellikle kış başlangıcında girerek sofraları süsleyen ve “denizlerin prensi” olarak tanınan lüfer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yapılacak kültür yetiştiriciliği sayesinde sofraları süsleyecek.

.

luferbaligibogaz 
 

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Musa Bulut, lüfer balığının belli dönemlerde Türk sularına girip yine belli dönemlerde çıktığını söyledi.

Bulut, "Etçil bir balık türü olduğu için sürekli yerini değiştiriyor. Lüferin adaptasyonu ile ilgili bir çalışmamız oldu. Daha sonra, özellikle balığın fizyolojik açıdan yetiştirilebilirliği, uygun olup olmadığıyla ilgili birçok araştırma yaptık. Adaptasyon çalışmalarımızda belli dönemlerde balığın tank ortamlarındaki adaptasyonunu denedik ve başarılı sonuçlar elde ettik. Bir sonraki süreçte çeşitli proje teklifleri hazırladık. Şu anda da üniversitemize bağlı Dardanos Tesisleri'ndeki tüm hazırlıklarımız bitme aşamasına geldi. Bu tesislerde çalışmalara hız vereceğiz” dedi.

“Dünyada bir ilk gerçekleştirilecek”

Önümüzdeki süreçte lüferi farklı sistemlerle geliştirmeyi planladıklarını anlatan Bulut, bu balığın, hiçbir şekilde kültür yetiştiriciliği yapılmayan bir tür olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Dünyanın hiçbir yerinde bu balığın yetiştiriciliği ve adaptasyonu yapılmıyor. Biz de dünyada bir ilki gerçekleştirerek sofraların en tercih edilen balıklarından olan lüferi kültür ortamında yetiştirmeyi hayata geçireceğiz. Artık her mevsim soframızda buzlanmış olarak değil de taze olarak sunabilmek için çalışmalara başlıyoruz. Balığın adaptasyonunu gerçekleştirip kafeslerimizde stoklama yapacağız. Bununla ilgili alt yapımız tamam. Artık bundan sonra normal klasik yöntemlerin dışına çıkıp farklı sistemlerle bu balığın üretimini yapmaya hazırlanıyoruz. Lüfer, pelajik bir tür olduğu için normal kafes ve havuz yöntemlerinin dışına çıkmamız, yöntemler uygulamamız gerekiyor bu balığa. Lüfer herhangi bir orkinos, mırmır, sinarit ya da levrek gibi özelliklere değil kendine has özelliklere sahip. Bunun içinde çalışmalarımız farklı yönlerde olacak. Her şey tamamlandığında da sofralarımızı 4 mevsim lüfer süsleyecek.”

“Yağlı lüfer lezzetini koruyacak”

Yürütecekleri çalışmalarda lüferin kafes ortamına alınacağına işaret eden Doç. Dr. Musa Bulut, şunları kaydetti: "Ortam ve su parametreleri sabitlenecek. Ve balık sabit bir beslenme rejimiyle beslenecek. Biz sadece balığın normal ortamda alacağı besinlere vermeyeceğiz. Belli bir kompozisyon halinde hazırladığımız besini bu balığa vereceğimizden belki biraz lezzet kaybı söz konusu olacaktır. Ancak biliyorsunuz ki artık teknoloji çok gelişti, lezzet konusunda lezzet arttırıcı amino asit takviyesiyle lezzet artırma yönüne gideceğiz. Balık her dönem var. Ancak yağlı, lezzetli olduğu zaman yenilebilecek, lezzetli zaman oluyor. Biz de bu balığı kültür sisteminde her dönem tercih edilebilmesi için sürekli yağlı tutarak lezzetini korumayı hedefliyoruz."

 

 kaynak : Hürriyet


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .