Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Marmaris'te Çamur Tehlikesi 

Her yağışla rengi değişen Marmaris Körfezi için bilim adamları uyarıda bulundu. Sezon öncesinde başlayan çevre düzenlemesi, derelerin ıslahı, bazı kanalların genişletilmesi ve derinleştirilmesi körfezi olumsuz etkiliyor.

.

marmariskorfezicamurtehlikesi Marmaris'te, dün geceden itibaren etkili olan fırtına ve şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiliyor. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede etkisini sürdüren ve güney yönlerinden esen şiddetli rüzgar sabah saatlerinde hızını artırdı. Lodosa açık bölgelerde rüzgarın hızının 73 kilometreyi bulduğunu belirten meteoroloji yetkilileri, sabah saatlerinde rüzgarın hızının en yüksek 55 kilometre ölçüldüğünü bildirdi. Rüzgarlı ve yağışlı havanın akşam saatlerine kadar devam edeceğini bildiren yetkililer, denizci ve balıkçıları bir süre daha denize açılmamaları konusunda uyardı. Fırtına nedeniyle Yat Limanı'nda bulunan işletmeler kepenk kapatırken Marmaris sokakları fırtına nedeniyle bomboş kaldı. Boyu 3-4 metre olarak ölçülen denizdeki dalgalar, Yat Limanı'ndaki yürüyüş yoluna taştı.

Körfez Kızıla Boyandı 

Her yağışla rengi değişen Marmaris Körfezi için bilim adamları uyarıda bulundu. Sezon öncesinde başlayan çevre düzenlemesi, derelerin ıslahı, bazı kanalların genişletilmesi ve derinleştirilmesi çalışmalarının yanı sıra kıyı bandı çalışmaları nedeniyle plaja iş makineleri girince Marmaris’te deniz bulanıklaşmaya başladı. Yağmurların bölgede mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla da selin getirdiği toprak, çamur ve diğer atıklar denize ulaşınca körfezin büyük bir bölümü çamurla kaplanıp kirli sarı renge büründü. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir, körfezdeki renk değişimine dikkat çekti. Özdemir, ölçüm yapmadan, ‘deniz kirlendi’ denilemeyeceğini, ancak gelecekteki en büyük sorunun çamurun dibe çökmesi olduğunu söyledi. Çamurun deniz için çok önemli tehlike olduğunu belirtti.

kaynak : Hürriyet 


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...