Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Marmaris'te Çamur Tehlikesi 

Her yağışla rengi değişen Marmaris Körfezi için bilim adamları uyarıda bulundu. Sezon öncesinde başlayan çevre düzenlemesi, derelerin ıslahı, bazı kanalların genişletilmesi ve derinleştirilmesi körfezi olumsuz etkiliyor.

.

marmariskorfezicamurtehlikesi Marmaris'te, dün geceden itibaren etkili olan fırtına ve şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiliyor. Marmaris Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede etkisini sürdüren ve güney yönlerinden esen şiddetli rüzgar sabah saatlerinde hızını artırdı. Lodosa açık bölgelerde rüzgarın hızının 73 kilometreyi bulduğunu belirten meteoroloji yetkilileri, sabah saatlerinde rüzgarın hızının en yüksek 55 kilometre ölçüldüğünü bildirdi. Rüzgarlı ve yağışlı havanın akşam saatlerine kadar devam edeceğini bildiren yetkililer, denizci ve balıkçıları bir süre daha denize açılmamaları konusunda uyardı. Fırtına nedeniyle Yat Limanı'nda bulunan işletmeler kepenk kapatırken Marmaris sokakları fırtına nedeniyle bomboş kaldı. Boyu 3-4 metre olarak ölçülen denizdeki dalgalar, Yat Limanı'ndaki yürüyüş yoluna taştı.

Körfez Kızıla Boyandı 

Her yağışla rengi değişen Marmaris Körfezi için bilim adamları uyarıda bulundu. Sezon öncesinde başlayan çevre düzenlemesi, derelerin ıslahı, bazı kanalların genişletilmesi ve derinleştirilmesi çalışmalarının yanı sıra kıyı bandı çalışmaları nedeniyle plaja iş makineleri girince Marmaris’te deniz bulanıklaşmaya başladı. Yağmurların bölgede mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla da selin getirdiği toprak, çamur ve diğer atıklar denize ulaşınca körfezin büyük bir bölümü çamurla kaplanıp kirli sarı renge büründü. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nedim Özdemir, körfezdeki renk değişimine dikkat çekti. Özdemir, ölçüm yapmadan, ‘deniz kirlendi’ denilemeyeceğini, ancak gelecekteki en büyük sorunun çamurun dibe çökmesi olduğunu söyledi. Çamurun deniz için çok önemli tehlike olduğunu belirtti.

kaynak : Hürriyet