Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Okyanustaki Atıklar İnceleniyor

Pasifik okyanusunda yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda çöp ve atıktan oluşan büyük boyutlarda bir ‘devinim’ (gyre) sisteminin olduğu ortaya çıktı. 

.

pasifikokyanusuatiklar Pasifik okyanusunda yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda çöp ve atıktan oluşan büyük boyutlarda bir ‘devinim’ (gyre) sisteminin olduğu ortaya çıktı. Özellikle, yarı çözülmüş mikroskobik plastik partiküllerinin deniz canlılarına doğrudan etkilerinin olması endişelere yol açıyor. Ayrıca, Japonya’yı vuran tsunaminin de kısa zaman sonra bu devinime karışacağı belirtiliyor.

Söz konusu çöp devinimlerinin oluşmasında gemilerin çok küçük bir rolü olmasına rağmen, kamuoyunun gözünde bu kirliliğin ana sebebi gemiler olarak algılanıyor.. 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren MARPOL Ek V ile gemilerde çöp yönetimi hususundaki standartlar revize edildi.

Endişe yaratan bir diğer husus ise, toplanan çöplerin işlendiği tesislerin modern standartlara uygun ve ‘yasal’ olmaları. Deniz temizliğinin son günlerde üzerinde çok durulan bir konu olması ve kamuoyundan yoğun ilgi görmesi sevindirici olup, yerel çöp işleme tesislerinin gemilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modern ve gereksinimlere uygun olması gerekliliği göz ardı edilmeyecek.

kaynak : denizhaber.com.tr


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...