Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

2012 Yılı Deniz Kazaları 

Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 2012 yılı deniz kazası raporlarına göre yaptığımız çalışmada, kazaların tiplerini ve yüzdesel oranlarını hesapladık. 2012 yılında raporlara göre 144 adet deniz kazası bilgisi raporlanmış.

.

denizkazalariraporu 


Ayrıca deniz kazalarının büyük çoğunluğu hava muhalefetlerinden dolayı demir taraması, sürüklenme, karaya oturma veya çatışma olarak sonuçlanmış. Bakanlığın verilerine göre son 10 yılda ülkemizde 1653 tane deniz kazası yaşanmış. Malesef deniz kazarları sonucunda yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Kazaların yüzdesel olarak tablosu aşağıdadır.

2012 Yılı Deniz Kazaları Yüzdesel Olarak:

denizkazalariraporu2012yili

Tablodan görüldüğü gibi, tıbbi durumlar ve yangında hemen 2. ve 3. sırada yerlerini alıyor. O yüzden denizde iyi bir ilk yardım eğitimi olan persolene ve her an hazır durumda bulunan yangın söndürücü sistemlere ihtiyaç var. Raporlarda, tıbbi sorunların büyük kısmı kalp krizlerini ve düşmeler sonucu yaralanmaları kapsıyor.

Diğer konularda ise, intihar, iş kazası, hatalı seyir ve dümen arızaları kayıtlara alınmış.


2012 Yılı Yatlarda Deniz Kazaları Yüzdesel Olarak: 

Özel yatlarda ise tablo biraz daha değişiyor. Makine arızası sonucu, sürüklenme, karaya oturma ve batma durumları daha fazla görülüyor. Aynı şekilde yangında ciddi konuların başında geliyor. 

Üstelik düşüncelerin aksine yatların deniz kazaları konusunda Marmara Denizi %41'lik oranla en fazla deniz kazası raporlanan deniz oldu. Marmara Denizi'ni %25 ile Ege Denizi, onu da %17 ile Akdeniz takip ediyor. Yatlarda, Karadeniz ise, deniz kazaları konusunda  sadece %2'lik oranda kaldı. 


yatlardadenizkazalari

Deniz kazalarının yaşanmadığı, can kayıplarının olmadığı bir 2013 yılı olmasını dileriz. kaynak : denizcilik.gov.tr / düzenleme : yelkenokulu.com 


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .