Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Adalara Köprü Yapılsın!

Adalar’ın Kaymakamı Ahmet Arabacı şirin kasabayla ilgili tepki alacak projelerini açıkladı: “Su gelmiş, doğalgaz gelmiş, yol neden gelmesin. 

.

adalarakopru
 
Büyükada’ya, karayoluyla ulaşım sağlanabilirse Adalar daha yaşanabilir bir yer haline gelir. Dörtte biri daha imara açılırsa daha da canlanır.” İstanbul’un şirin ilçesi Adalar için Kaymakam Ahmet Arabacı’dan ilginç bir öneri geldi. Adalar’ın ıssız kaldığını ve yeterince hizmet alamadığını savunan Arabacı, köprü yapılmasını önerdi. Arabacı özetle şunları söyledi: “Önerim şu: Nüfus yapısını sürdürülebilir bir noktaya taşımak gerek. İskân oranı dörtte bir. Ormana, yeşil alanlara zarar vermeden dörtte birlik bir alan daha iskâna açılabilir. Bu bir siyasi karar.” KARAYOLU ÖNERİSİ Arabacı, Adalar’a köprü projesini ise şöyle anlattı: “Adalar, doğasıyla tarihi ve kültürel dokusuyla muhteşem bir yer. İstanbul’a yakın. Yaşamak için cazip bir yerleşim alanı. Geçmişte, Adalar’da bir yer satın alabilmek için karşıdan birkaç tane yer satmak gerekiyordu. Şu anda tam tersi. Çünkü standartlar geriye çekildi. İnsanlar burada yaşamayı tercih etmiyor. Büyükada’ya karşıdan karayoluyla bir ulaşım sağlanabilirse, Adalar daha yaşanabilir bir yer haline gelir.”

BOSTANCI 5 DAKİKA

Arabacı, “Bu bir düşünce, herhangi bir çalışma yok. Şimdi ‘Adalar’da trafik yok deniyor’ ve sorun geçiştiriliyor. Koruma adı altında bu kural getirilmiş. Adayı koruyalım derken ıssızlaştırıyoruz. Yolu olmayan bir yer, yerleşim birimi olmaktan çıkar. Bir aksaklık olduğu zaman ulaşım kesiliyor. Doğalgaz gelmiş, su gelmiş, niye yol gelmesin. Vapurla Bostancı’dan gelindiği zaman yarım saat sürüyor oysa arabayla beş dakikadan daha kısa bir sürede gidilebilecek. Diğer adaların birbirleriyle bağlantısı olduğu zaman daha tutarlı olur diye düşünüyorum. En azından Heybeliada’yı da içine alacak şekilde olabilir.

Kıbrıs’a da köprü projesi ortaya atılmıştı

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp de Kıbrıs’la Türkiye’yi bağlayan “Yüzer-Batar Yol Projesi” ortaya koymuştu. 60 kilometrelik yolla Türkiye’den Kıbrıs’a 45 dakikada ulaşılabilecek. Alp’in bir diğer projesi ise “Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viyadük” projesiydi.

PRENS ADALARI

◊ Yüzölçümü: 16 bin kilometrekare

◊ Nüfus: 15 bin

◊ Ulaşım: Kabataş, Kadıköy ve Bostancı’dan deniz yolu ile.

◊ İstanbul’un en küçük ilçesi

◊ Prens Adaları da denir.

◊ Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’ndan oluşur.

◊ İlk vapur seferi: 1846


kaynak : Hürriyet.com.tr 


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .