Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Dumlupınar Şehitleri Anıldı 

Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde 60 yıl önce İsveç bandıralı 'Nabolandö adlı İsveç şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı ile 'Refah Gemisi' ve 'Atılay Denizaltısı' facialarında şehit düşen denizciler Gelibolu ilçesinde törenle anıldı. 

.

dumlupinar
 


 

Gelibolu Fener Mevkisi'ndeki Şehit Denizaltıcılar Anıtı'nda düzenlenen törene Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özer, Belediye Başkan Vekili Selçuk Bartan, Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk, Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç ve Dumlpınar Denizaltısı faciasından sağ kurtulan 93 yaşındaki gazi Hüseyin İnkaya ile şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve atışında bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk bir konuşma yaptı. Tam 60 yıl önce 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde İsveç Bandıralı Naboland şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında 81 denizaltıcının şehit olduğunu hatırlatan Ertürk, 'Denizlerdeki hak ve menfaatlerimizi korumak uğrunda hiç tereddüt etmeden hayatlarını feda eden mezarları engin denizler olan şehitlerimizi bu anlamlı törende kendilerini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruzö dedi.

Daha sonra Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özer ile gazi Hüseyin İnkaya, şehit denizaltıcılar anısına denize çelenk bıraktı. 

dumlupinar1

kaynak : Hürriyet.com.tr