Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Dumlupınar Şehitleri Anıldı 

Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde 60 yıl önce İsveç bandıralı 'Nabolandö adlı İsveç şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı ile 'Refah Gemisi' ve 'Atılay Denizaltısı' facialarında şehit düşen denizciler Gelibolu ilçesinde törenle anıldı. 

.

dumlupinar
 


 

Gelibolu Fener Mevkisi'ndeki Şehit Denizaltıcılar Anıtı'nda düzenlenen törene Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özer, Belediye Başkan Vekili Selçuk Bartan, Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk, Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç ve Dumlpınar Denizaltısı faciasından sağ kurtulan 93 yaşındaki gazi Hüseyin İnkaya ile şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve atışında bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla Denizaltı Sevenler Derneği Genel Başkanı Mehmet Ertürk bir konuşma yaptı. Tam 60 yıl önce 4 Nisan 1953 tarihinde Çanakkale Boğazı Nara Burnu önlerinde İsveç Bandıralı Naboland şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında 81 denizaltıcının şehit olduğunu hatırlatan Ertürk, 'Denizlerdeki hak ve menfaatlerimizi korumak uğrunda hiç tereddüt etmeden hayatlarını feda eden mezarları engin denizler olan şehitlerimizi bu anlamlı törende kendilerini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruzö dedi.

Daha sonra Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özer ile gazi Hüseyin İnkaya, şehit denizaltıcılar anısına denize çelenk bıraktı. 

dumlupinar1

kaynak : Hürriyet.com.tr 


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...