Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

RMK, Sahil Güvenlik Gemileri

Koç Topluluğu'nun Savunma Grubu şirketi RMK Marine, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiği dört adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi'nden ikisini teslim etti. 

.

rmkgemi Tuzla'da bulunan RMK Marine'de düzenlenen 'TCSG Dost' ve 'TCSG Umut'un' teslim törenine MHP Milletvekili Ali Torlak, Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan Uşaklıoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, GİSBİR Başkanı Murat Kıran, Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen, GESAD Başkanı Ziya Gökalp ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. 

Teslim töreninde konuşma yapan Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, "Türkiye'de bu gemiler yapılabilir. Yapıldığının işaretleri yavaş yavaş ortaya geliyor" dedi. Millileştirme projesinde yerlileştirme oranını TSK'nın ihtiyaçlarına binaen en yüksek seviyeye çıkarma hamlelerine dikkat çeken Yardımcı, "MİLGEM'i (Milli Gemi) yurt içinde ve dışında övünerek anlatıyorum. MİLGEM'in daha büyüklerini yapacağız hep beraber. Bakanlık olarak hedefimiz TSK'nın ihtiyaçlarının tamamını yerli imkan ve kabiliyetlerle yapmak adına hedeflerimiz vardır. Bu hedefimiz doğrultusunda karada, denizde ve havada bütün imkanlarımızı değerlendiriyoruz. Bu gemiler zor yapılması kolay olmayan gemilerdir. İlk gemiler hele hele çok daha zordur. Gecikmelerin sıkıntısı sevabı bizim içimizde kalsın. Bakanlık olarak yurtdışı taleplerinde elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

"BÖYLE BİR PROJEYİ YAPMAKTAN BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ"

Kudret Önen ise "İki geminin teslimi için bir araya geldik. 2004-2005'de Tuzla'da tersaneler ticari gemi siparişleri ile ileriye dönük 5-6 yıllık kapasitesi doluyken biz RMK Marine olarak ticari gemi inşaası yanında savunma sanayide askeri gemi inşaa alanında ilerleme stratejisini belirledik. O günden bugüne kadar RMK Marine'de çok güçlü bir ekip oluşturuldu. Hem teknik, hem de teknik imkanlarımız yatırımlar ile geliştirildi" dedi. RMK Marine'de görev yapan 38 teknisyen ve 86 mühendisin Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemileri'nin proje süresince 689 gün yurtdışında eğitim aldıklarını da ifade eden Önen, "Ülkemizde savunma sektörünün gelişmesi teknoloji üretmesi ve ihracat yapması sanayimiz için büyük önem taşımaktadır. Özel sektörün gelişiminde kamunun, Türk mühendislerine güvenmesi büyük rol oynamaktadır" diye konuştu. Teslim edilen gemilerin özellikleri hakkında bilgi veren Önen, "88 metre boyunda, 22 knot hız yapabilen, helikopter pisti ve hangarı olan üstün arama kurtarma özelliklerinin yanında deniz deniz kirliliği mücadele ekipmanlarıyla birlikte sahil güvenlik arama kurtarma gemileri kullanıma girdiğinde eğer yanlış bilmiyorsam ülkemiz Akdeniz'de bu özellikte gemisi olan ender ülkelerden biri olacaktır. Böyle bir projeyi yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bügün teslimatı gerçekleşen 'Dost' ve 'Umut'u' takiben 'Güven' ve 'Yaşam'ın' en kısa zamanda teslimatlarını gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

TESLİM EDİLEN GEMİLERE TÜRK BAYRAĞI VE GEMİ FİLANDIRASI ÇEKİLDİ

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan Uşaklıoğlu da, "Bügün teslim alacağımız 'TCSG Dost' ve 'TCSG Umut'un' hizmete girmesiyle beraber Sahil Güvenlik Komutanlığı'mız bölgesindeki birçok donanmanın boyutunu da aşacak kuvvet yapısıyla dünyadaki sahil güvenlik teşkilatları arasındaki görünürlülüğünü önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca milli gemi sanayimize sağlayacağı gemi ihracat imkanlarıyla daha büyük atılımlar için cesaret verecektir" diye konuştu. Tümamairal Uşaklıoğlu daha sonra teslim edilen gemilerin komutanlarına Türk Bayrağı ve gemi filandrası'nı takdim etti. Bayrağı ve Gemi Filandrası'nı alan komutanlar da yemin etti. Teslim edilen gemilere Türk Bayrağı ve gemi filandırası asıldı.

dst

kaynak : ViraHaber.com