Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Barbaros Paşa, Arama Yapacak

Türkiye'nin ilk sismik arama gemisi olan Barbaros Hayreddin Paşa, mayıs ayından itibaren Karedeniz, eylül ayında ise Akdeniz'de sismik aramalar yapmaya hazırlanıyor.

.

barbarosaramagemisi

 

 

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre; Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Norveç'ten satın alınan, Türkiye'nin ilk sismik arama gemisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın, göreve başlamasına ilişkin ilgili kuruluşlardan bütün izinlerin alındığı belirtildi. İlk sismik gemi, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere, mayıs ayından itibaren Karadeniz'de arama seferlerine başlayacak. Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Karadeniz'in ardından eylül ayında da Akdeniz'i dolaşarak, aramalarını sürdürecek.

KIRMIZI-BEYAZ VE 84 METRE

TPAO tarafından Norveç'ten satın alınan ve orijinal adı 'Polarcus Samur' olan gemiye Barbaros Hayreddin Paşa adı verildi. Tuzla'daki Desan Tersanesi'nde kırmızı beyaza boyanan gemi, 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesi ile otomatik olarak yapabiliyor. Gemide bir de helikopter pisti bulunuyor. Barbaros Hayreddin Paşa'nın Akdeniz ve Karadeniz'deki sondaj çalışmaları öncesi, arama faaliyetleri kapsamında sismik veri toplamak için yola çıkması planlanıyor.

barbarosaramagemisi2 

kaynak . Hürriyet.com.tr


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .