Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Costa Concordia Davası 

İtalya'da, 32 kişinin yaşamını yitirdiği, Costa Concordia gemisinin Giglio Adası açıklarında yaptığı kazaya ilişkin görülen ön duruşmada, ada sakinleri gemicilik şirketi Costa Crociere'den 80 milyon avro tazminat talep etti.

.

costaconcordia
 
İtalya'da, 32 kişinin yaşamını yitirdiği, Costa Concordia gemisinin Giglio Adası açıklarında yaptığı kazaya ilişkin görülen ön duruşmada, ada sakinleri gemicilik şirketi Costa Crociere'den 80 milyon avro tazminat talep etti. Grosseto kentinde katılımın yoğunluğundan ötürü dava için özel olarak mahkemeye dönüştürülen Grosseto Modern Tiyatrosu'nda bugün yapılan ön duruşmada, Giglio Adası sakinleri ve bazı kazazedeler, geminin sahibi şirketten yüksek tazminat talebinde bulunurken, gemi kaptanı Francesco Schettino da kendini savundu. Davanın müdahillerinden Giglio Belediyesi, geminin adanın çevresine, doğal güzelliklerine zarar verdiği ve görüntü kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle 80 milyon avroluk tazminat talebinde bulundu. 

Bazı kazazedelerin avukatları, şirketin kazanın hemen ardından yaptığı "11 bin avro + masraflar" teklifini kabul etmemiş, bunun üzerine Costa Crociere şirketi de son olarak "27 bin avro + masrafların karşılanması" teklifinde bulunmuş ancak taraflar bu konuda da anlaşamamıştı. 100 kişilik bir yolcu grubunu temsil eden Concordia İçin Adalet Grubu avukatları da her bir Concordiazede için 500 bin avro tazminat talep etti. Öte yandan geçen hafta Costa şirketi ile savcılık arasında yapılan pazarlık sonucu, şirket olay anındaki idari hatalardan dolayı 1 milyon avro ceza ödemeyi kabul etmişti.

Ön duruşmada gemi kaptanı Francesco Schettino'nun avukatı Francesco Pepe, yaptığı savunmada, kaptan Schettino'nun şirket yönetiminin talimatlarına uyduğunu belirterek, "Müvekkilim bu nedenle iş kazası yapmıştır. Bununla suçlanamaz" dedi. Pepe, kaptanın gemiyi terk etmediğini de söyledi. Davayı kovuşturan savcılarsa Pepe'nin, kazaya yol açma, adam öldürme ve gemiyi yolcuların tahliyesinden önce terk etme suçlamalarıyla yüzleşmesini istiyor. ABD'li Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurumu danışmanlarından William Cossard ise "Kaptan, Titanic gibi trajediden kaçınmak için elinden gelenin en iyisini yaptı, aksi takdirde Concordia tamamen batardı" dedi. Bu arada, adanın birkaç metre açığında bir buçuk seneden beri yan yatmış halde duran gemi enkazını kaldırma çalışmaları sürüyor. Bu çalışmaların 400 milyon avroya mal olacağı belirtiliyor. İtalya'da 13 Ocak 2012'de Civitavecchia kentinden yolcu ve mürettebat dahil 4 bin 200 kişiyle Savona kentine gitmek üzere yerel saatle 19.00 sularında ayrılan Costa Concordia kruvaziyeri, 21.42'de Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarpmıştı. Kazada 32 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

kaynak : Sondakikahaber.com


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .