Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Haliç'te 4 milyon Euro'luk Fuar

İstanbul Haliç’te ilk kez düzenlenen Golden Horn Boat Fest’te değeri 400 milyon Euro’yu bulan 73’ü ikinci el toplam 170 tekne görücüye çıktı.

.

halicboat  

Fuarda sergilenen teknelerin fiyatları 4 bin 900 Euro ile 5 milyon Euro arasında değişiyor. 12 Mayıs’a kadar devam edecek fuarda teknelerin yanı sıra sürat motoru, jet ski, tekne ekipmanları ve aksesuarları da yer alıyor. Boyları 3 metre ile 36 metre arasında değişen tekneler, su üstünde de test edilebiliyor.  1 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırımla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlen Golden Horn Boat Fest’i, yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuarda, ikinci el olarak satışa çıkan ve çoğu iş, sanat ya da magazin dünyasının ünlü isimleri için özel olarak tasarlanan lüks yatlar da yer alıyor.

BUTİK OTEL GİBİ TEKNE

Fuarın en pahalı teknesi 5 milyon Euro’luk satış rakamıyla AZ Marina’ya ait 36 metre boyundaki Smyrna oldu. 36 metrelik teknede 45 metrelik teknede yer alan konforun olduğunu ifade eden AZ Marina’nın sahibi Atilla Kesler, “Teknede 36 kişi aynı anda yemek yiyebiliyor. 6 kişilik jakuzi bulunuyor. Teknemiz 600 metrekarelik butik otel gibi” diye konuştu. Teknenin 11 mil hıza ulaşabildiğini ifade eden Kesler, “Tekne 1 saatte 75-80 litre yakıt tüketiyor. Bu tüketim çok az aslında. Çünkü bir sürat teknesi 1 saatte 350-400 litre yakıt tüketiyor. Teknemiz arabanın 1 haftada tükettiği yakıtı 1 günde tüketse de yine de bu kategoride en az yakıt tüketen tekne konumundayız” diye konuştu.

EN UCUZU 7 BİN LİRA

Fuarda en ucuz tekne olarak göze çarpan Shrimper 12 ile Selah Tersanesi üretimi olan 3,20 metre boyundaki Renny, 7000 liralık fiyatıyla satışa sunuldu. Fuarda; Kamarasız tekneler 5 bin 500 Euro’dan başlarken en ucuz kamaralı tekne 19 bin 900’lık fiyatı ile MMP Yatçılık’ın Stingray 195 RX modeli oldu. 2012 yapımı olan ve sadece 3 ay denizde kalmış 6 metrelik Blue Ray isimli teknenin sıfır fiyatı şu anda 29 bin 900 dolar civarında.

Fuarda özel teknelerle de yer alıyor

FUARDA Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’dan yapımcı Acun Ilıcalı’ya, futbolcu Volkan Demirel’den İş adamı Vural Öğer’e kadar birçok ünlü isim için hazırlanan tekneler satışa çıktı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un 2008 yılında satın aldığı ve aynı yıl sattığı Sunseeker Predator 52’de fuar alanında ziyaretçiler buluştu. Tekne 3 el değiştirmiş ve satış fiyatı 450 bin Euro. Bir diğer ilgi çeken tekne ise Acun Ilıcalı’ının eski sahibi olduğu Sea Ray 470 model Sundancer adlı tekne. Teknede merkezi ses sistemi,  yüzme bölümleri, hava ve iklim koruma kontrolü, ahşap panjurlar, karbon monoksit monitörler bulunuyor.

İlk gün satılan tekneler

BAVARIA YACHT, 44 HT 264 bin Euro

BENETEAU, SWIFT TRAWLER 50 800 bin Euro
ANGEL YACHTS, ANGEL FAMILY  118 bin Euro
ANGEL FISHER  46 bin Euro
CONCEPT MARINE, ATLANTIS 48 535 bin Euro

Kaynak: hurriyet.com.tr


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .