Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Su sporları turizmine destek çağrısı

Ticari Su Sporları İşletmeleri, turizme yılda 4,5 milyar dolar katkı sağlayan deniz turizmi işletmelerine destek verilmesini istediler. Yeni turizm sezonu başlarken ülke turizmine önemli katkılarda bulunan ticari su sporları merkezlerinin sorunları Alanya’da masaya yatırıldı.

.

surf 


Alanya İskele Balıkçı Cafe’de gerçekleştirilen toplantıya DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol, Yönetim Kurulu üyesi Serdar Eyiler, DTO Üyesi, Orhan Zaferler, Alanya Sualtı ve Suüstü Aktiviteleri, Çevre Koruma ve Yatçılar Yardımlaşma Derneği Başkanı DTO Meclis Üyesi Hasan Hargani Görgülü ile Alanyalı işletme sahipleri katıldı.

Su sporları işletmeleri desteklenmeli

DTO Başkanı Ahmet Erol burada yaptığı konuşmada, su sporları faaliyeti yapan ülkeler arasında en güvenli ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Su sporlarında Türkiye’nin en güvenli ülke olmasındaki en büyük payın Su Sporları yapan işletmelerin olduğunu vurgulayan Erol, bu sektörün artık tanınmaya başlandığını bildirdi.

Geçen yıl 225 milyar dolar döviz elde eden ülke turizmine en büyük katkıyı deniz turizminden sağlandığını anlatan Erol, şöyle konuştu:

“Denizcilik faaliyetleri Türk turizmine yılda en az 4,5 milyar dolar katkı sağlıyor. Ülke turizmine bu kadar destek sağlayan deniz turizmi işletmelerine destek verilmeli. Artık yeni bir döneme giriyoruz. Bundan sonra sorunlarımızı ortak akılla çözüp mesleğimi daha kaliteli ve para kazanır hale getirmemiz gerekli.’’

DTO Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Eyiler de, su sporları faaliyeti yapan işletmelerin kamu tarafından meslek olarak yeni yeni tanınmaya başlandığını, bunda da DTO’nun çalışmaları ile meslek temsilcilerinin etkili olduğunu belirtti.

Kiralama bedelleri çok yüksek
 
Alanya Sualtı ve Suüstü Aktiviteleri, Çevre Koruma ve Yatçılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Hargani Görgülü de sorunlar hakkında bilgi verdi.

Otellerin su sporları yapan işletmelerden para talep ettiğini, ihale edilen su sporları parkur alanların kira bedellerinin her yıl artırıldığını anlatan Görgülü şöyle devam etti:

“Su sporları merkezlerinin sorunları çok. Bunların başında su sporları  parkur alanlarının kira  bedellerinin çok yüksek olmasıdır. Maliyetlerimiz sürekli artıyor. Bankalardan kredi çekerek sezona hazırlanıyoruz. Su sporlarının yapılacağı parkur alanlarının kiralama ihale komisyonunda mutlaka DTO temsilcisi bulunmalı. Maliyetlerimiz son 5-6 yılda yüzde 200-300 oranında artarken döviz kurları aynı kaldı. Su Sporları ruhsatları her yıl değil en az 5 yıl süreyle verilmeli. Turizm gelirlerine büyük katkı yapan su sporları merkezlerine destek verilmeli.”

Kaynak: turizmgazetesi.comÇok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .