Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Şahika Ercümen Van Gölü'nde Rekor için Çalışıyor

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, 1-2 Haziran tarihlerinde Van Gölü'nde gerçekleştireceği rekor denemesi öncesi çalışmalarını sürdürüyor.

.

sahikaercumen 

Türkiye'nin en büyük gölü olan  Van Gölü'nde dünya rekoru denemesi için çalışan Ercümen, 1 Haziran öncesi 9 gün boyunca deneme dalışları yapacak. Hem bölgenin havasına hem de  Van Gölü'nün yapısına alışmak amacıyla deneme dalışlarını tarihi Akdamar Adası açıklarında jandarma ve AFAD ekibi eşliğinde yapan Şahika Ercümen, rekor denemesine çok az bir zaman kaldığını söyledi. Ercümen, "Son 10 günümüz. Ben de bu süreci Van'da geçireceğim. Buradaki dalış antrenmanlarını buranın atmosferine, irtifasına ve çevresine alışmak için son günleri burada geçiriyoruz. Bugün ilk dalış antrenmanı, ilk derin dalış antrenmanı. Yüzdük, yüzdük kuyruğuna geldik. Hem heyecanlıyız hem de başarıyla döneceğimize inandığımız için motiveliyiz. Bugün 30-40 metreye inmemeye çalışacağız. İlk günümüz, sadece malzemelerimizi denemek istiyoruz. Ama normalde rekor hedefimiz paletsiz olarak gölde 60 metreyi geçmek. Bu da yeni bir dünya rekoru olacak. Hava şartları tabi etkiliyor. O gün umarım hava güzel olur. Bugün biraz soğuk hava rüzgarlı bir gün, daha ılıman ve akıntı olmayan bir gün olmasını diliyorum şimdiden" dedi. 

"VAN GÖLÜ CANAVARI İLE RANDEVUMUZ VAR" 

Van Gölü canavarıyla randevularının olduğunu da esprili bir dille söyleyen Ercümen, "Van Gölü canavarı olmasa da Van Gölü'nde bana destek olacak inci kefalleri var. Onlar için de dalıyorum. Bildiğiniz gibi bu rekorun yanında inci kefali balığına da dikkat çekmek istiyorum. Çünkü çok özel bir balık ve sadece  Van Gölü'nde yaşıyor. Çok zorlu bir yaşam mücadelesi ve üreme yolculuğu var. Bunları biraz daha bilinmesini istiyorum. Açıkçası bana da ilham veriyor, inci kefalinin bu yolculuğu. O yüzden  Van Gölü canavarını göremesem de inci kefallerini göreceğiz" diye konuştu. 

Daha sonra deneme dalışını iki kere yapan Ercümen, yağmurun da başlaması ve suyun soğuk olmasından dolayı deneme dalışlarını tamamladı. 

Deneme dalışından sonra da bir açıklama yapan Ercümen, "İlk antrenman, tabi biraz soğuk. Çünkü hava şartları biraz değişiyor. Fırtına çıktı, yağmur yağdı. Ama çok da öyle negatif gitmedi. Tamda planladığımız gibi geçti. Soğuk olması bizi biraz sınırlandırdı. Titreyince fazla bir enerji sarf ediyor insan, ama yapılmayacak gibi de değil" şeklinde konuştu. 

Van Gölü'nde paletsiz, değişken ağırlık ile 55 metre olan dünya göl dalışı rekorunu egale etmeyi hedefleyen Ercümen, aynı zamanda bin 650 metrelik rakımda rekor deneyen ilk sporcu olacak.Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .