Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Şule Kaya yazdı: Gövdesinde hatıralar var

İngiltere’nin en büyük yelken regattalarından biri Round the Island Race. 1931 yılında 25 tekneyle start almış bugün binden fazla tekne katılıyor. Her yıl gelgitin en uygun olduğu dönemlerde yapılıyor...

.

roundtheisland Bu yıl 1 Haziran’da start alacak yarışta 1.700 tekne ve yaklaşık 16.000 yelkenci yine Isle of Wight’ın etrafını dolaşacak. Bu yılki yarışın çok dikkat çekici bir teknesi var; 30 feet’lik Rogers Olympiad 30. Bu ahşap tekne The Boat Project ürünü, aynı zamanda iki İngiliz sanatçı Gary Winters ve Gregg Whelan’ın bir eseri. Hikayesi de ilginç. Projenin amacı birçok insandan parçanın bulunduğu bir tekne inşa etmekmiş. Bu amaçla proje için 2011 yılında İngiltere’nin güneydoğu kıyısında yaşayanlardan ellerinde bulunan ahşap parçalarını kendilerine bağışlamalarını istenmiş. Ama herhangi bir ahşap parçası değil, bir piyanonun parçası da olmuş bu, bir kalem de. Bağışlayan herkesten bu malzemenin hikayesini anlatması istenmiş. 1.221 kişi bağışta bulunmuş bu proje için. Parçalar bir araya getirildikten sonra tekne Mayıs 2012’de suya indirilmiş. Üzerine bir de 600 millik seyir yapmış. Tekneyi inşa eden Mark Covell aynı zamanda dümencisi. Covell, Volvo Ocean Race’te Abu Dhabi’nin skipper’lığını üstlenen Ian Walker’la 2000 Sydney Olimpiyatları’nda Star sınıfında yarışmış ve gümüş madalya kazanmış bir yelkenci.

sulekaya Şule Kaya

Kaynak: www.basustu.com


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .