Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Son 20 yılda yaşam kalitemiz arttı

OECD raporuna göre, Türkiye son 20 yılda yaşam kalitesini iyileştirmekte önemli gelişme kaydetti. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) yayımladığı Daha İyi Yaşam Endeksi'ndeki en mutlu ülkeler sıralamasında Avustralya birinci sırada yer aldı. Bu ülkeyi İsveç, Kanada, Norveç ve İsviçre takip etti.

.

yasamkalite  

Ülkelerdeki gelir seviyesi, sağlık, güvenlik ve barınma imkanları gibi kriterlere göre oluşturulan OECD'nin 2013 Daha İyi Yaşam Endeksi, 36 ülkeyi kapsıyor. Teşkilatın resmi sitesinde yayımlanan raporda, Türkiye'nin son 20 yılda yaşam kalitesini iyileştirmekte önemli gelişme kaydettiği, öte yandan paranın, yüksek yaşam standartlarına erişilmesinde önemli bir unsur olduğu ifade edildi. Türkiye ile ilgili en yüksek değerler sivil katılım oranında ön plana çıkıyor. Sivil katılımın yüzde 73 olduğu Türkiye, 36 ülke arasında 11. sırada bulunuyor. Buna en iyi örnek olarak da son seçimlerdeki yüzde 88’lik katılım gösteriliyor. Seçimlere katılımla ilgili OECD ortalaması yüzde 72.

Raporda, Türkiye’de hane başına düşen yıllık net gelirin, OECD ortalaması olan 23 bin 47 dolardan daha düşük seviyede seyrettiği bilgisine yer verildi. 15-64 yaş arası nüfusun yüzde 48’i maaşlı bir işe sahipken, OECD ortalaması yüzde 66 düzeyinde bulunuyor. Türkiye'de maaşlı işe sahip erkeklerin oranının yüzde 69, kadınların ise yüzde 28 olduğuna dikkati çekilen raporda, OECD ülkelerinde ortalama çalışma saatinin yıllık 1776'yı bulduğu, Türkiye’de 1877 saate ulaştığı belirtiliyor. Çalışanların yüzde 46'sının çok uzun saatler çalıştığı, bu konuda OECD ortalamasının yüzde 9 olduğu belirtildi. Yine erkek çalışanların yüzde 50'sinin, kadınların ise yüzde 35'inin çalışma saatlerinin uzun tutulduğu kaydediliyor.

Türkiye’de iş bulabilmek için iyi bir eğitime sahip olmak gerektiğine vurgu yapılan raporda, kadınların yüksek öğrenime katılımının artırılması gerektiği ifade ediliyor. 25-64 yaş arasındaki yetişkinlerin yüzde 31'i lise mezunuyken, bu konudaki OECD ortalaması yüzde 74. Yine eğitim sisteminin kalitesi çerçevesinde, Türkiye'de ortalama bir öğrencinin, OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın bilim, matematik ve okuma testlerinde 455 puan aldığı, OECD ortalamasının ise 497 olduğu belirtiliyor. Öte yandan Türkiye'de kız çocukları, erkeklerden yüzde 15 oranında daha başarılıyken, OECD ortalamasında kızlarla erkekler arasındaki bu fark yüzde 9.

Rapora göre, ortalama yaşam süresinin 75 yıl olduğu Türkiye, OECD ortalamasının 5 yıl gerisinde. Kadınlarda bu süre 77’yi bulurken, erkeklerde 72 yılda kalıyor. Raporda, Türkiye'de akciğerlere zarar veren ve havayı kirleten küçük partiküllerin, metreküp başına 31 mikrogram, OECD ortalamasının ise 21 mikrogram olduğuna, yine halkın yüzde 61'inin içme suyundan memnun olduğuna, OECD'nin bu konudaki ortalamasının yüzde 84 çıktığına dikkati çekiliyor.

Yine Türklerin yüzde 68'inin hayatlarından memnun olduğu, bu konuda da OECD ortalaması olan yüzde 80'inin gerisinde kalındığı kaydediliyor.

AA


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .