Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

ABD'nin savaş gemisi taslakları çalındı

ABD'li yetkililer aralarında ülkenin füze savunma, askeri uçak ve savaş gemilerinin de bulunduğu birçok taslağın Çinli korsanlar tarafından çalındığını ifade etti.

.

bilgkorsan Çinli bilgisayar korsanları Amerikan ordusuna ait olan en gelişmiş ve hassas silah sistemlerinin dizaynlarını çaldı. ABD'li yetkililer aralarında ülkenin füze savunma, askeri uçak ve savaş gemilerinin de bulunduğu birçok taslağın Çinli korsanlar tarafından çalındığını ifade etti. Çinli siber hırsızların, Amerikan silah sistemine ait tasarımları çaldığı iddia ediliyor. Çalınanlar arasında, Türkiye’nin ortak olduğu F-35 savaş uçaklarına ait bilgiler de var. Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin'e bir siber hırsızlık suçlaması daha geldi. Amerikan Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı ve basına sızan rapora göre, Çinli sanal hırsızlar kritik silahların tasarımlarına ulaştı.

F-35 SAVAŞ UÇAKLARI DA VAR

“The Washington Post” gazetesinin haberine göre, savaş uçakları, füze savunma sistemleri ve gemi planları bunlardan bazıları. Çalınanların arasında F-35 savaş uçaklarına ait tasarımlar da var. Türkiye’nin de ortak olduğu proje, Amerikan hükumetinin en pahalı projesi olması yönüyle dikkat çekiyor. Rapora göre, iki düzineden fazla silah sitemine ait bilgiler çalındı. Yetkililer direkt olarak Çinli siber hırsızlarını suçlamasa da, çalınan bilgilerin Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma sistemi için önemine dikkat çekti. Çalınan bilgilerin Amerikalıların askeri yeteneğini zayıflatacağı; Çin’in ise silahlarını geliştirmesi için kullanacağı iddia ediliyor.

PENTAGON'DAN İDDİALARA CEVAP

Çıkan haberler üzerine Pentagon’dan iddialara ilişkin cevap geldi. Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü George Little siber casusluğun Amerikan askeri gücü ya da teknolojisinde erozyona sebep olacağı iddialarının doğru olmadığını söyledi. Siber hırsızlık olaylarını dikkate aldıklarını yineleyen Little, “Silah sistemlerimize olan güvenimiz tamdır” dedi. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’de Başkan Obama’nın önümüzdeki ay bir araya geleceği Çin Devlet Başkanı ile konuyu değerlendireceğini söyledi. Bu ayın başında Amerikan Savunma Bakanlığı yayınladığı raporda, Çin’den gelen siber saldırılara yönelik ilk defa Çin'i suçlamıştı. Diğer yandan Avustralya'da Çin'i internet üzerinden casusluk yapmakla suçluyor. Avustralyalı yetkililer Avustralya istihbarat servisi binasının güvenlik sistemi planlarının Çinli internet korsanları tarafından çalındığını belirtmişti.

Kaynak: denizhaber.com.tr


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...