Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

ABD'nin savaş gemisi taslakları çalındı

ABD'li yetkililer aralarında ülkenin füze savunma, askeri uçak ve savaş gemilerinin de bulunduğu birçok taslağın Çinli korsanlar tarafından çalındığını ifade etti.

.

bilgkorsan Çinli bilgisayar korsanları Amerikan ordusuna ait olan en gelişmiş ve hassas silah sistemlerinin dizaynlarını çaldı. ABD'li yetkililer aralarında ülkenin füze savunma, askeri uçak ve savaş gemilerinin de bulunduğu birçok taslağın Çinli korsanlar tarafından çalındığını ifade etti. Çinli siber hırsızların, Amerikan silah sistemine ait tasarımları çaldığı iddia ediliyor. Çalınanlar arasında, Türkiye’nin ortak olduğu F-35 savaş uçaklarına ait bilgiler de var. Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin'e bir siber hırsızlık suçlaması daha geldi. Amerikan Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı ve basına sızan rapora göre, Çinli sanal hırsızlar kritik silahların tasarımlarına ulaştı.

F-35 SAVAŞ UÇAKLARI DA VAR

“The Washington Post” gazetesinin haberine göre, savaş uçakları, füze savunma sistemleri ve gemi planları bunlardan bazıları. Çalınanların arasında F-35 savaş uçaklarına ait tasarımlar da var. Türkiye’nin de ortak olduğu proje, Amerikan hükumetinin en pahalı projesi olması yönüyle dikkat çekiyor. Rapora göre, iki düzineden fazla silah sitemine ait bilgiler çalındı. Yetkililer direkt olarak Çinli siber hırsızlarını suçlamasa da, çalınan bilgilerin Amerika Birleşik Devletleri’nin savunma sistemi için önemine dikkat çekti. Çalınan bilgilerin Amerikalıların askeri yeteneğini zayıflatacağı; Çin’in ise silahlarını geliştirmesi için kullanacağı iddia ediliyor.

PENTAGON'DAN İDDİALARA CEVAP

Çıkan haberler üzerine Pentagon’dan iddialara ilişkin cevap geldi. Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü George Little siber casusluğun Amerikan askeri gücü ya da teknolojisinde erozyona sebep olacağı iddialarının doğru olmadığını söyledi. Siber hırsızlık olaylarını dikkate aldıklarını yineleyen Little, “Silah sistemlerimize olan güvenimiz tamdır” dedi. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’de Başkan Obama’nın önümüzdeki ay bir araya geleceği Çin Devlet Başkanı ile konuyu değerlendireceğini söyledi. Bu ayın başında Amerikan Savunma Bakanlığı yayınladığı raporda, Çin’den gelen siber saldırılara yönelik ilk defa Çin'i suçlamıştı. Diğer yandan Avustralya'da Çin'i internet üzerinden casusluk yapmakla suçluyor. Avustralyalı yetkililer Avustralya istihbarat servisi binasının güvenlik sistemi planlarının Çinli internet korsanları tarafından çalındığını belirtmişti.

Kaynak: denizhaber.com.tr


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .