Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Sarma ana yelkenin avantajları nelerdir? 

Azuree Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Mert Kural cevaplıyor. 

.

yelken1  

Genelde yeni kuşak teknelerde genoa alanı ufak, ana yelken alanı büyük olmaya başladı. Ufak genoalara sahip teknelerde, büyük genoalı teknelere göre sadece genoayı aç gidelim devri artık kapanıyor. Daha fazla gayret göstermeli ve ana yelkeninizi de kullanmaya başlamalısınız. Çünkü ufak genoa size istediğiniz kuvveti veremeyecek buna bağlı olarakta süratinizde gözle görünür bir azalma olacaktır.

Sarma ana yelkenler günümüzde güzel gelişim gösterdi ve eskiden olduğu gibi korkulacak takılmalara veya kapanmama sorunlarına artık fazla rastlanmamakta. Yine de dikkatli olmakta her zaman fayda var. Dolayısıyla ufak genoalı teknelerde ana yelkeni kullanmayı çok daha kolaylıştaracak sarma ana yelken seçmemiz klasik olarak tabir edebileceğimiz fullbatten veya çıtalı ana yelkenlere göre daha çok kullanım kolaylığı sağlamakta.

Self tacking (kendinden tramola) raylarınında teknelerde yaygınlaşmasıyla tramola atmak artık çok daha kolaylaştı. Self tacking kullanmak için %90 ebatların jib (genoa %110 ebatlarından büyüklere denir) kullanılmakta. Bu kadar ufak bir yelkenin teknenizi haraketlendirmesini ve tramola atacak sürate ulaştırmasını beklemek işkence olacağı için ana yelken kullanımı özellikle bu tip teknelerde önem kazanıyor.

Yeni tekne siparişinde eğer %110 boyutundan daha ufak genoa opsiyonu var ise tek tercih etmeniz sarma ana yelken olmalıdır. Aksi durumda, çok daha fazla güç sarfedecek ve yelkeni basmak için en az bir kişiye daha ihtiyacınız olacaktır.


mert Mert Kural

Azuree Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu