Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Sarma ana yelkenin avantajları nelerdir? 

Azuree Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu Mert Kural cevaplıyor. 

.

yelken1  

Genelde yeni kuşak teknelerde genoa alanı ufak, ana yelken alanı büyük olmaya başladı. Ufak genoalara sahip teknelerde, büyük genoalı teknelere göre sadece genoayı aç gidelim devri artık kapanıyor. Daha fazla gayret göstermeli ve ana yelkeninizi de kullanmaya başlamalısınız. Çünkü ufak genoa size istediğiniz kuvveti veremeyecek buna bağlı olarakta süratinizde gözle görünür bir azalma olacaktır.

Sarma ana yelkenler günümüzde güzel gelişim gösterdi ve eskiden olduğu gibi korkulacak takılmalara veya kapanmama sorunlarına artık fazla rastlanmamakta. Yine de dikkatli olmakta her zaman fayda var. Dolayısıyla ufak genoalı teknelerde ana yelkeni kullanmayı çok daha kolaylıştaracak sarma ana yelken seçmemiz klasik olarak tabir edebileceğimiz fullbatten veya çıtalı ana yelkenlere göre daha çok kullanım kolaylığı sağlamakta.

Self tacking (kendinden tramola) raylarınında teknelerde yaygınlaşmasıyla tramola atmak artık çok daha kolaylaştı. Self tacking kullanmak için %90 ebatların jib (genoa %110 ebatlarından büyüklere denir) kullanılmakta. Bu kadar ufak bir yelkenin teknenizi haraketlendirmesini ve tramola atacak sürate ulaştırmasını beklemek işkence olacağı için ana yelken kullanımı özellikle bu tip teknelerde önem kazanıyor.

Yeni tekne siparişinde eğer %110 boyutundan daha ufak genoa opsiyonu var ise tek tercih etmeniz sarma ana yelken olmalıdır. Aksi durumda, çok daha fazla güç sarfedecek ve yelkeni basmak için en az bir kişiye daha ihtiyacınız olacaktır.


mert Mert Kural

Azuree Satış Sonrası Hizmetler Sorumlusu


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .