Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Sert Havada Cenova Sarılması

İklimlerin değişmeye başlamısyla kaçak olarak nitelendirdiğimiz ani rüzgarlar ile karşılaşma riskiniz artıyor. Hava raporlarının tahmin edemediği aniden esip kavuran sonra sakinleşen 30 knot hızındaki rüzgarlar sizi zor duruma sokabilir. 

.

serthavadacenova 

Tam arma, ana yelken ve cenova ile seyir yaparken, ani bir şiddetli rüzgara yakalandığınızda yelkenleri en kolay toplama yöntemi konusunda bir püf noktamız olacak. Şiddetli rüzgar sırasında, cenova yelkenini rüzgara doğru çevirdiğinizde, pırpırlaması oldukça kuvvetli olacaktır ve teknenizin tüm arma sistemi salınıma girecektir.

Bu salınım armanıza zarar verecek, cenovaya bağlı iskotalar kırbaç gibi vuracak, self-tacking sistemine hasar verecektir. Bu kötü durumdan kurtulmanın en kolay yolu, cenova’yı ana yelkenin arkasına alarak, sarmaya çalışarak kapatmaktır. Böyle bir durumda rüzgarı pupadan ve/veya 170 derece açıdan aldığınızda ana yelken, cenovanın rüzgarını kesecek ve yelkeninizi rahatça sarabilirsiniz. Fakat eğer dümen hakimiyetiniz yeterince iyi değilse ve tekneyi ters taraftan rüzgar alacak şekilde kaçırırsanız, istemsiz kavança gelecek ve size-teknenize zarar verecektir. O yüzden bu durumu yaparken rüzgarın daima arkadan gelmesine dikkat etmelisiniz. 

Deniz Giray 


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...