Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Manyetik Pusula Kalibrasyonu  

Teknenizde kullandığınız pusulaların ayarlanabilir olduğunu biliyor muydunuz? Sadece gemilerdeki pusulalar değil küçük teknelerdeki pusulalarda kalibre edilebilirler. Pusulalar, etraflarındaki manyetik alan yayan aletlerden ve elektrik akımlarından etkilenirler.

.

manyetikpusula 


Günümüzde artık gelişen teknoloji ile dijital pusulalar veya cayro diye nitelendirdiğimiz, dünyanın manyetik sapmasından yani doğal sapmadan etkilenmeyen pusulalar kullanılıyor. Hepsinden ötesi haritalı gps pozisyon bulma sistemi ile birçok yelkenci pusulaları bile kullanmıyor. Fakat ne olursa olsun, elektronik sistemlere güvenmek her zaman güvenli olmuyor. Bazı durumlarda gps verisi alınamıyor, akülerde sorun olabiliyor veya harita kartı bozuluyor. Bu durumlarda klasik pusula ve haritadan başka çaremiz kalmıyor.


manyetikpusula2


Teknenizdeki dijital pusula ve klasik manyetik pusula arasındaki, derece farkını kalibre ederek sıfırlayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken, düzgün çalışan bir gps sistemi varken, denize açılmak. Gps’ten veya haritadan desteklediğiniz ve kesin emin olduğunuz bir rotada giderken pusula açısını tespit etmelisiniz. Manyetik pusulaları bu dereceye göre ayarlayabilirsiniz.


Manyetik pusulaların altında iki ucunda mıknatıs olan bir çubuk vardır. Pusulanın altında bulunan vidayı çevirdiğinizde mıknatıslar hareket edecek ve pusulayı her iki yönede dilediğiniz gibi kalibre edebilirsiniz. Çoğu pusula, 20 dereceye yakın bir kalibrasyon imkanı tanır. Pusulanızdaki derecenin farklı ve hatalı olma sebebi, teknedeki donanımlar, vinçler, metal aksamlar ve elektrik kabloları olabilir. Tüm bunlara deviasyon yapay sapma diye nitelendiriyoruz. Her teknenin yapısı itibariyle deviasyon yapay sapma derecesi farklıdır. O yüzden her teknedeki pusulanın kalibre edilmesi veya tekneye yeni bir donanım eklendiğinde tekrardan pusulaların kalibre edilmesi gereklidir. Pusula kalibrasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda, pusulanın altındaki vidanın metal tornavida gibi aletlerle kalibre edilmeye çalışıldığında pusulanın bozulmaya başladığı görülecektir ve bu şekilde ayar yapılamaz. O yüzden özel manyetik olmayan anahtar ile bu işlem yapılmalıdır.


iyi seyirler dilerim ; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...