Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denizde Su Alma / Acil Durum! 

Yelkenli ve motoryatlarda sintinede su görülmesi çoğu kişi için ilk anda endişe vericidir. Teknenin zemininde su görüldüğü anda ilk yapılacak şey rengine bakmaktır. Eğer sarı veya kirli renkliyse, yeni su olma olasığı yoktur fakat tespit edilen su, temiz su ise hemen tadına bakılmalıdır. Eğer su tatlıysa çok acil bir durum teşkil etmez ancak tuzlu suysa kaynağını bulmak önemlidir. 

.

acildurum4 


Eğer deniz suyu alıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey panik yapmamaktır. Su, size oldukça yüksek geldiyse, ilk olarak sintine motorlarınızı çalıştırmanız gereklidir. Denizciler arasında bilinen espirili bir özdeyiş vardır. Hiçbir sintine motoru, elinde kova olan korkmuş bir denizciden daha iyi çalışamaz denir. Eğer herhangi bir kaza yaşanmadıysa deniz suyu, vanalardan, filtrelerden, toiletlerden, motor deniz suyu alış hortumundan veya patlak bir hortumdan, gevşemiş bir boru kelepçesi yüzünden bile geliyor olabilir.


Deniz suyu alıyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz ;  


1) Sakinliğinizi koruyun, aksi halde sorun olmayacak olsa bile sorun yaşarsınız.

2) Elektrikli ve manual sintineler olmak üzere hepsini çalıştırın ve ilk iş olarak su seviyesini azaltmaya başlayın.

3) Kaldırabildiğiniz farş tahtalarını kaldırın ve su seviyesini iyice kontrol edin.

4) Akülerinizin suyun altında kalmaması için çaba harcayın, aküler suyun altında kalırsa elektrik sistemlerinizin kısa devreden dolayı çökme riski vardır.

5) Eğer su seviyesi çabalarınıza rağmen azalmıyorsa ve yedek sintine motorunuz varsa hemen devreye alın. Teknede böyle bir büyük yedek sintine pompası olması işe yarayacaktır.


acildurummalzeme2


İlk bakılacak yerler şu şekilde olmalıdır ;


1) Motor su alış vanası, hortumu ve kelepçesi.

2) Motor deniz suyu filtresi.

3) Suyun altında kalan toilet, deniz suyu alış vana ve check valve sistemleri.

4) Jeneratör varsa soğutma suyu alış vanası, filtresi ve check valve sistemi.

5) Sail- drive körüğü veya şaflı ise şaft salmastırasına bakılmalıdır.

6) İçinizin rahat etmesi için salma saplanamalrına da bakabilirsiniz.


Bir teknede, eğer hasar yoksa, çapa dolabında su birikmediyse, heç ve lumbozlardan su girmediyse yukarıdaki bölümlerin haricinde su gelme olasılığı çok düşüktür. O yüzden buralara öncelikle bakılması sorunun çözümü için size yardımcı olcaktır.


Su almaya karşı acil durumda gerekli malzemeler ;


1) Teknede su geçirmez bir el feneri ve en kolayı su geçirmez bir kafa feneri gereklidir. Durum gece de olabilir veya karanlık bölgelere bakmakta işe yarayacaktır.

2) Eskiyen vanaların kırılması vs durumu için ahşap takoz tıkama seti her boyutta hazır olmalıdır.

3) Su altı tamir sertleştirici kiti, acil durumda ilaç gibi olmaktadır.

4) Teknede yedek metal boru kelepçeleri bulunması iyi olmaktadır.

5) Duck tape tarzında su geçirmez bant bulunması.

6) Teknede halat, keskin bir bıçak, çekiç ve sızdırmaz bir bezinde bulunması acil durum kırıklarının giderilmesi için iyi olacaktır.


acildurummalzeme

Tekneniz herşeye rağmen su almaya devam ediyorsa ve batma tehlikeniz varsa, en hızlı şekilde rotayı bulduğunuz en sığ noktaya hatta kayalık olmayan bir kuma doğru rota almanız, teknenizi kurtarmanızın en doğru yoludur. Sığ sudan tekneyi kurtarmak mümkün olacaktır. 

 

iyi seyirler dilerim ; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...