Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denizde Su Alma / Acil Durum! 

Yelkenli ve motoryatlarda sintinede su görülmesi çoğu kişi için ilk anda endişe vericidir. Teknenin zemininde su görüldüğü anda ilk yapılacak şey rengine bakmaktır. Eğer sarı veya kirli renkliyse, yeni su olma olasığı yoktur fakat tespit edilen su, temiz su ise hemen tadına bakılmalıdır. Eğer su tatlıysa çok acil bir durum teşkil etmez ancak tuzlu suysa kaynağını bulmak önemlidir. 

.

acildurum4 


Eğer deniz suyu alıyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey panik yapmamaktır. Su, size oldukça yüksek geldiyse, ilk olarak sintine motorlarınızı çalıştırmanız gereklidir. Denizciler arasında bilinen espirili bir özdeyiş vardır. Hiçbir sintine motoru, elinde kova olan korkmuş bir denizciden daha iyi çalışamaz denir. Eğer herhangi bir kaza yaşanmadıysa deniz suyu, vanalardan, filtrelerden, toiletlerden, motor deniz suyu alış hortumundan veya patlak bir hortumdan, gevşemiş bir boru kelepçesi yüzünden bile geliyor olabilir.


Deniz suyu alıyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz ;  


1) Sakinliğinizi koruyun, aksi halde sorun olmayacak olsa bile sorun yaşarsınız.

2) Elektrikli ve manual sintineler olmak üzere hepsini çalıştırın ve ilk iş olarak su seviyesini azaltmaya başlayın.

3) Kaldırabildiğiniz farş tahtalarını kaldırın ve su seviyesini iyice kontrol edin.

4) Akülerinizin suyun altında kalmaması için çaba harcayın, aküler suyun altında kalırsa elektrik sistemlerinizin kısa devreden dolayı çökme riski vardır.

5) Eğer su seviyesi çabalarınıza rağmen azalmıyorsa ve yedek sintine motorunuz varsa hemen devreye alın. Teknede böyle bir büyük yedek sintine pompası olması işe yarayacaktır.


acildurummalzeme2


İlk bakılacak yerler şu şekilde olmalıdır ;


1) Motor su alış vanası, hortumu ve kelepçesi.

2) Motor deniz suyu filtresi.

3) Suyun altında kalan toilet, deniz suyu alış vana ve check valve sistemleri.

4) Jeneratör varsa soğutma suyu alış vanası, filtresi ve check valve sistemi.

5) Sail- drive körüğü veya şaflı ise şaft salmastırasına bakılmalıdır.

6) İçinizin rahat etmesi için salma saplanamalrına da bakabilirsiniz.


Bir teknede, eğer hasar yoksa, çapa dolabında su birikmediyse, heç ve lumbozlardan su girmediyse yukarıdaki bölümlerin haricinde su gelme olasılığı çok düşüktür. O yüzden buralara öncelikle bakılması sorunun çözümü için size yardımcı olcaktır.


Su almaya karşı acil durumda gerekli malzemeler ;


1) Teknede su geçirmez bir el feneri ve en kolayı su geçirmez bir kafa feneri gereklidir. Durum gece de olabilir veya karanlık bölgelere bakmakta işe yarayacaktır.

2) Eskiyen vanaların kırılması vs durumu için ahşap takoz tıkama seti her boyutta hazır olmalıdır.

3) Su altı tamir sertleştirici kiti, acil durumda ilaç gibi olmaktadır.

4) Teknede yedek metal boru kelepçeleri bulunması iyi olmaktadır.

5) Duck tape tarzında su geçirmez bant bulunması.

6) Teknede halat, keskin bir bıçak, çekiç ve sızdırmaz bir bezinde bulunması acil durum kırıklarının giderilmesi için iyi olacaktır.


acildurummalzeme

Tekneniz herşeye rağmen su almaya devam ediyorsa ve batma tehlikeniz varsa, en hızlı şekilde rotayı bulduğunuz en sığ noktaya hatta kayalık olmayan bir kuma doğru rota almanız, teknenizi kurtarmanızın en doğru yoludur. Sığ sudan tekneyi kurtarmak mümkün olacaktır. 

 

iyi seyirler dilerim ; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.