Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Demir Takılması / Acil Durum! 

Denizde, demiri dipte takılmayan bir denizci olduğunu düşünmüyorum. Denizdeki halatlar, atık eski demirler, deniz altı kabloları, tonozlar , başka teknelerin demirlerine ve kayalara demirleme sırasında demiri takabiliriz. 

.

demirtakilmasi k 


Özellikle Palamutbükü Limanı'nda olduğu gibi, U şeklinde ve tüm teknelerin demirlediği bir yerde başka bir teknenin üzerine demir atmanız veya başkalarının sizin demiriniz üzerine demir atması olasıdır. Demirleme sırasında yapılmaması gereken en önemli hareket, demir bırakıldığında dipte sürüklenmemesidir. Dipte sürüklenen bir demir, dipte bulduğu herşeye takılma olasığı yapacaktır. O yüzden demir bırakıldıktan sonra yavaş tornistan verilmeli ve hızlı bir şekilde kaloma verilmelidir. Bu sayede demirin dipte sürüklenmesi engellenmelidir.


demirtakilmasi4


Fakat olası bir durumda demiriniz takılırsa kurtarma yolları mevcuttur. Tüm çıpa ve demirlerin baş tarafında bir kurtarma mapası bulunur. Demir buradan yuları doğru çekildiğinde, uç kısmı boşa düşecek ve demir takıldığı yerden çıkacaktır. O yüzden bu kısmına, sürekli bir halat bağlanması ve halatında suyun üzerinde bulunan bir şamandıraya bağlanması işe yarayacaktır. Maalesef bu kurtarma sistemini uygulayan denizci sayımız oldukça az. 

demirtakilmasi2 


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...