Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Demir Takılması / Acil Durum! 

Denizde, demiri dipte takılmayan bir denizci olduğunu düşünmüyorum. Denizdeki halatlar, atık eski demirler, deniz altı kabloları, tonozlar , başka teknelerin demirlerine ve kayalara demirleme sırasında demiri takabiliriz. 

.

demirtakilmasi k 


Özellikle Palamutbükü Limanı'nda olduğu gibi, U şeklinde ve tüm teknelerin demirlediği bir yerde başka bir teknenin üzerine demir atmanız veya başkalarının sizin demiriniz üzerine demir atması olasıdır. Demirleme sırasında yapılmaması gereken en önemli hareket, demir bırakıldığında dipte sürüklenmemesidir. Dipte sürüklenen bir demir, dipte bulduğu herşeye takılma olasığı yapacaktır. O yüzden demir bırakıldıktan sonra yavaş tornistan verilmeli ve hızlı bir şekilde kaloma verilmelidir. Bu sayede demirin dipte sürüklenmesi engellenmelidir.


demirtakilmasi4


Fakat olası bir durumda demiriniz takılırsa kurtarma yolları mevcuttur. Tüm çıpa ve demirlerin baş tarafında bir kurtarma mapası bulunur. Demir buradan yuları doğru çekildiğinde, uç kısmı boşa düşecek ve demir takıldığı yerden çıkacaktır. O yüzden bu kısmına, sürekli bir halat bağlanması ve halatında suyun üzerinde bulunan bir şamandıraya bağlanması işe yarayacaktır. Maalesef bu kurtarma sistemini uygulayan denizci sayımız oldukça az. 

demirtakilmasi2 


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .