Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Direğe Adam Basılması

Yelkenli yatların havuzluğundan teknenin içine girmek için kullandığımız merdivenler, yanlış kullanımda çok tehlikeli olabilir. Islak ayakla, çorapla veya yanlış basmak ile kayma igrimalimiz oldukça fazladır. Bazı teknelerin derinlikleri ve tavan yükseklikleri fazla olduğu basamak sayısı artar ve merdiven daha dik olur. Böyle durumlarda tehlike artacaktır. 

.

diregeadambasilmasi 


Metrelerce yükseğe çıktığınızda, hayatınız, bir düğüme, bir halata ve sizi yukarı basan birisinin ellerine bağlıdır. O yüzden gerekli tedbirleri çok iyi almalısınız.  

 

Trakayı kontrol edin ;


Yukarı basılacağınız trakanın, kayışlarının eskiliğini, trakanın maynak yerlerini itice kontrol edin. 5 yıllık zamanını doldrumuş ve çok kullanılmış trakaların değişme zamanı yaklaşıyor demektir.


Mandar halatını kontrol edin ;


Direğe asla 10 mm kalınlığının altındaki halatlar ile çıkmayın. Halatı iyice inceleyin, yaralı olup olmadığını gözlemleyin. Eğer bir yerinde kesik veya yara varsa risk almayın.


Yedek mandar alın ;


Bir çok kişi, direğe çıkarken yedek mandar alıyorlar, bu sayede çift halat korumasında oluyorsunuz fakat her zaman bu lüksü bulmak kolay değil. Mümkünse çift mandar ile bağlanın fakat mümkün değilse diğer halatı iyice kontrol edin.


diregeadambasilmasi2

İzbarço bağı atın ;


Mandar ile traka arasına izbarço bağı atın. Metal kilitlere vb şeylere güvenmeyin. En güvenli yöntem izbarço bağıdır.


Direğe çıkarken vinci el ile alın ;


Direğe çıkarken, vinci kullanan kişi, vincin üzerindeki kilit bölümünü kullanmasını. tavsiye etmiyoruz. Buradan halat kolaylıkla kaçabilir ve direğe çıkan kişiyi düşürebilirsiniz. O yüzden daima elinizle halatı kontrol etmeyi öncelikli saymalısınız.


Yeterli tur sayısı atın ;


Vincin üzerindeki direğe bastığınız kişiyi basabilecek sayısa tur sayımı verin. Bu durumda en az 4 tur yeterli olacaktır. Gereğinden fazla tur sayısı vermeyin, halatlar sıkışma yapabilir


Gurcatalara dikkat edin ;


Direğe çıkan kişiyi yukarıya basarken bir gözünüzle onu takip edin. Gurcatalara yaklaştığında çok hızlı basmayın, oralara vurma ihtimali vardır.


Müziğin ve motorun sesini kapatın ;


Direğe birini basarken mesafe uzadığı için ve bazen rüzgar olduğu için kişiyi duymak zorlaşır o yüzden güverte üzerineki tüm sesleri en aza indirin. Direkteki kişi ile iletişimi sağlıklı yapmak en önemli öncelik olmalıdır.


Vince güvenmeyin ;


Direkte bir kişi çalışırken aşağıda mandar halatını spinlocktan kitleyin, vinç üzerinden sıkıştırın ve hatta halat üzerine düğüm atın aksi halde yeterli güvenlik olmayacaktır.


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .