Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

470'de Olimpiyatlardayız

2016 Olimpiyat Oyunları için yelken branşında ilk kotamızı 470 sınıfında yarışan Deniz Çınar – Ateş Çınar ekibi ile elde ettik. İsrail Haifa’da gerçekleşen 470 Dünya Kupası yarışında 59 ekip arasında mücadele eden millilerimiz yarışın ilk gününden beri kotadan kopmadı ve yarışların 5. gününde olimpiyat vizesini kesinleştirdi.

.

470denizates2 


Başarılı ekip kota mücadelesi ve olimpiyat oyunları hakkındaki düşüncelerini “Unutamayacağımız bir yarış yaşadık ve Olimpiyat yolundaki ilk hedefimizi başardık. Şimdi hazırlıklarımızı olimpiyatlara dönük yapmaya başlayacağız. Rio hava ve deniz koşulları ile favorilerin bile zorlandığı bir yer. Biz burada madalya yarışı yapmak istiyoruz.” diyerek ifade etti. Daha önce Türkiye’yi Beijing Yaz Olimpiyat Oyunları ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ekibimiz 3. kez olimpiyatlara katılmanın gururunu yaşıyor.


470denizates


Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı M. Serhat Belli ve Başkan Vekili Sayın Naci Kuriş de bu önemli yarışta milli sporcularımıza destek vermek adına Haifa’daydı. Zorlu ve uzun bir yolculuk olan olimpiyat yolunda sporcuların ve federasyonun büyük bir gayretle çalıştığını söyleyen Belli “Gayret gösteren tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Yapılan özverili çalışmaların karşılığını alıyoruz. Programlı çalıştığınız takdirde ülkemize yelken branşında madalya getirmek hayal değil. Altyapımız çok kuvvetli geliyor. Hedefimiz 2024 olimpiyatlarında 7 branşta kotayı alabilmek ve başarılarımızı madalyalarla taçlandırmak.” diyerek yelken sporunun geleceği ve federasyon hedeflerinden bahsetti.


Yelken branşında ilk kez 1936 yılında Olimpiyat Oyunlarına katılan Türkiye 1996 yılından buy ana olimpiyatlara katılan yelkencilerimiz en az 4 sınıfta Olimpiyatlardaki yerini alıyor.


Deniz ve Ateş Çınar kardeşler ekibimizi 2012 Londra olimpiyatlarında çok iyi şekilde mücadele etmiş fakat şansızlıklar sonucu finale yükselememişti. 2016 Rio olimpiyatlarında madalya yarışa kadar yükselerek, güzel bir başarı ile ülkemize döneceklerine inanıyoruz. Başarılar dileriz. 


www.yelkenokulu.com