Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Teknelerde Toilet Kokusu

Teknelerde kullandığımız toiletlerin ve toiletlerde kullanılan boru tesisatının zamanla koku yapması olasıdır. Ne kadar temiz toilet kullanımı yapsanız da bu kokudan kurtulma şansınız olmaz. 

.

teknedetoilet 


Genellikle yelkenli teknelerde deniz suyunu, toiletlerin temizliği için kullanırız. Toilet tesisatındaki boruların içlerinde zamanla bekleyen sular, bakteri üretmesine ve dolayısıyla kokuya neden olurlar.


Özellikle anti-bakteriyel olmayan ve ışık geçiren hortumlarda bakterilerin üremesi kolay olmaktadır. Sürekli kullanılmayan toiletlerde, boruların içinde bekleyen su, bakteri üremesi için uygun koşulları sağlayacaktır. Teknede her sifonu çektiğinizde çok kötü kokuların gelmesi bu sebepledir. Bunu engellemek için deniz suyu alış tarafındaki boruyu sökmek ve boru içini iyice temizlemek gereklidir. Bunun en kolay yolu, bir kova içine sirkeli su doldurmaktır. Sirke, doğaya zarar vermeyen ama bakterileri etkili şekilde öldüren bir dezenfektandır.


teknedetoilet-2


Deniz suyu alış hortumuna sirkeli kovadaki suyu çektirin ve tüm toilet tesisatında en az 3-4 saat boyunca sirkeli suyu bekletin. Boru içinde üremiş olan bakteriler ölecektir.


Ayrıca pis su tanklarını boşaltarak da içlerinde sirke bekletmeniz hem kimyasal kullanımına göre çevreci bir yöntemdir hem de kokunun giderilmesi bakımından işe yarayacaktır.

 

iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...