Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Teknelerde Toilet Kokusu

Teknelerde kullandığımız toiletlerin ve toiletlerde kullanılan boru tesisatının zamanla koku yapması olasıdır. Ne kadar temiz toilet kullanımı yapsanız da bu kokudan kurtulma şansınız olmaz. 

.

teknedetoilet 


Genellikle yelkenli teknelerde deniz suyunu, toiletlerin temizliği için kullanırız. Toilet tesisatındaki boruların içlerinde zamanla bekleyen sular, bakteri üretmesine ve dolayısıyla kokuya neden olurlar.


Özellikle anti-bakteriyel olmayan ve ışık geçiren hortumlarda bakterilerin üremesi kolay olmaktadır. Sürekli kullanılmayan toiletlerde, boruların içinde bekleyen su, bakteri üremesi için uygun koşulları sağlayacaktır. Teknede her sifonu çektiğinizde çok kötü kokuların gelmesi bu sebepledir. Bunu engellemek için deniz suyu alış tarafındaki boruyu sökmek ve boru içini iyice temizlemek gereklidir. Bunun en kolay yolu, bir kova içine sirkeli su doldurmaktır. Sirke, doğaya zarar vermeyen ama bakterileri etkili şekilde öldüren bir dezenfektandır.


teknedetoilet-2


Deniz suyu alış hortumuna sirkeli kovadaki suyu çektirin ve tüm toilet tesisatında en az 3-4 saat boyunca sirkeli suyu bekletin. Boru içinde üremiş olan bakteriler ölecektir.


Ayrıca pis su tanklarını boşaltarak da içlerinde sirke bekletmeniz hem kimyasal kullanımına göre çevreci bir yöntemdir hem de kokunun giderilmesi bakımından işe yarayacaktır.

 

iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Byte

Byte

Byte           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapezci sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 1 - Ian Bruce - Fiber (GRP) 0 3.70 m 1.30 m 5.40 m2 - - 45 kg...

Europe

Europe

Europe           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 1 50 - 75 kg Alois Roland 1960 Fiber (GRP) 1 3.35 m 1.34 m 7 m2 -...