Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenli Yatlarda Direk Ayarı 

Yatlarda kullandığımız direklerin rakelerinin yani geriye doğru açılarının ne olması gerektiği önemlidir. Yelkenli yatlardaki direkler hiçbir zaman dimdik veya öne doğru eğimli durmamalıdır. Hava koşullarına göre direk açısı değişiklik göstermektedir. 

 

.

direktrimirake-1 

 


 


 


 


Yarışçılar hava koşullarına göre direklerindeki rake ile oynarlar fakat gezi yelkencileri için ideal bir rake açısı yeterli olacaktır. Ayrıca yarışçılar için iyi rake en iyi VMG’yi yakalamayı sağlar. Direğin rake eğiminin çok arkaya doğru yatık olması, çok daha fazla dümen basmaya ve teknenin orsa seyrinde kaymasına sebebiyet verir. Direk rake eğiminin gereğinden fazla önde olması ise orsa seyrinde rüzgaraltına doğru kaymaya sebep olur.

direktrimirake-2

O yüzden gezi yelkencileri için hava koşullarına göre ortalama ve en uygun bir rake ayarı yapılmalıdır. Hava sertleştikçe, ana yelken üzerindeki toru azaltmak için direğin geriye doğru rake açısının artması gereklidir. Fakat gereğinden fazla olan bir açı tekneyi yavaşlatacaktır ve orsada kaydıracaktır. Hafif havalarda ise bu açının küçülmesi, hatta çok hafif havalarda az da olsa öne doğru açı verilmesi gerekmektedir. Ama öne doğru açı, yanlış kullanıldığında oldukça tehlikelidir.

direktrimirake-3

Direk üreticilerinin verilerine göre direğin en fazla geriye doğru rake açısı 3,5 derece olabilir. O yüzden bir gezi yelkencisi için bu açı 2,0 - 2,5 derece ayarlanırsa hem seyir konforu kaybolmaz hem de sert havalarda daha rahat seyir yapabilir. Ayrıca üretici verilerine göre direğin kesinlikle öne doğru açısı 1 dereceyi geçmemelidir.

direktrimirakeayari-4

Direğinizin rake değerini, tam olarak olmasada aşağı yukarı anlayabilirsiniz. Bunun için direğin I değerini bilmelisiniz. Ana yelken mandarınıza ağır bir cisim bağlayın ve aşğaıya sallandırın. Bumba üzerindeki noktayı işaretleyin. Bu değerin I ile orantısı rake eğimini verecektir. Örneğin 40 feet bir yelkenlide, I değeri ortalama 16 metre olacaktır. Direğinizin geriye doğru rake’nin 2 derece olduğunu varsayarsak, 16m x 0.02 = 32 cm değerini bumba üzerinde, mandar ile kesiştiği yerde ölçmeniz gerekecektir.


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray

Deniz Giray 

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

____________________________________________________________________________
 anasayfadon yelkenyazilari2 ayibacagi2   
Geri dön Neden yelken?   Ayı bacağı  

 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...