Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Marmara Denizi'nde Deprem 

Marmara Denizi'nde 4,0 büyüklüğünde meydana gelen deprem İstanbul'da da hissedildi. Bu depremin ardından 3.1 ve 3.4 büyüklüklerinde iki sarsıntı daha yaşandı.

.

istanbuldeprem2015-2 Marmara Denizi'nde dün (pazartesi) akşam saatlerinde meydana gelen deprem İstanbul başta olmak üzere birçok ilde hissedildi. İstanbul'un güneyinde meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 4.0, Kandilli Rasathanesi ise 4.2 olarak açıkladı.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, saat 17.45'te, merkez üssü Marmara Denizi olan 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 7.7 kilometre derinlikte oluşan sarsıntı, İstanbul ve çevresinde hissedildi.


istanbuldeprem2015-1


Marmara Denizi merkezli saat 18.36'da 3.1, saat 19.04'te de 3.4 büyüklüklerinde iki sarsıntı daha yaşandı. Merkez üssü Marmara Denizi olan ve saat 17.45'de meydana gelen depremle ilgili internet sitesinden açıklama yapan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), depremin büyüklüğünü richter ölçeğine göre 4.0 olarak duyurdu.Açıklamada euro-met sismoloji merkezine göre 12 km derinlikte olan depremin merkez üssünün İstanbul'a 25 kilometre güneybatısında olduğu belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü richter ölçeğine göre 4.2 olarak açıkladı. Depremin derinliğinin yerin 7.7 kilometre altında olduğu kaydedildi.


kaynak : Anadolu Ajansı