Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Sert Hava Yelken Trimi

Sert havalarda yelkenlerin trimi ve yelkenlerin doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Sert esen rüzgarlarda yelkenin tam arma açılması bazı durumlarda fayda yerine zarar verecektir. Yelkende üretilen kuvvet, tekneyi tasarımından daha fazla yatırıyor ve dümen hakimiyeti kaybolmaya başlıyorsa yelkenlerin küçültülmesi gereklidir. Denizcilikte yelkenlerin tam olarak basılmamasına, camadan vurmak terimi ile ifade ederiz.

.

serthavayelkentrimi-1  

 

Sert havalarda, rüzgarın şiddetine göre yelkenlerin ne kadar açılacağına karar verilmelidir. Çok sert bir havada hem ana yelkenin hem de cenova yelkeninin tam açılması tehlikeli olabilir. Yelkende üretilen kuvvet, oldukça fazla olduğunda, yelkenli tekne olması gerekenden fazla yatacaktır ve dümen görev yapmayacaktır. O yüzden yelkenleri küçülmek yani camadan vurmak gereklidir.


serthavayelkentrimi-2


Bazı yelkenciler, camdan vurmanın korkaklık olduğunu düşünürler, sert hava koşullarında bile yelkenleri tam arma açarlar ve ana yelkeni doldur, boşalt yaparak yelken yapmaya çalışırlar. Yelkenli tekne sürekli yatacak ve daha fazla dümen basmakta olduklarının farkına varmazlar. Halbuki yelkenlere camadan vurulduğunda tekne daha az bayılacağı için ve daha az dümen basılacağı için yelkenli tekne daha güvenli, hızlı ve dengeli gidecektir.


Sert Havada Ana Yelken Trimi


Eğer gerçek rüzgar hızı, 18 knot ve üzerindeyse sert havadasınız demektir. Sert havada ana yelken, olabildiğince gergin olmalıdır. Sert rüzgarlı bir havada dümendeki yükü hissederek yelken trimi yapmanız en doğru yol olacaktır. Eğer yelkenli tekne, sürekli yatmaya başlıyorsa ve dümeni rüzgar altına doğru sürekli kırmak zorunda kalıyorsanız yelkenlere trim yapmanın veya yelkenleri küçültmenin zamanı gelmiştir.


Sert havalarda ana yelken olabildiğince gergin olmalıdır. Ana yelkenin üzerindeki tor geriye doğru taşınmalıdır. Sert bir havada yelken basıyorsanız öncelikle yapmanız gereken, ana yelkenin alt yakasını iyice germektir. Sert rüzgarlı havalarda daha fazla kuvvet üretilmesine ihtiyaç olmayacaktır ve dolayısıyla tora –derinliğe gerek yoktur. Ana yelkenin alt yakası iyice gerilmeli, ana yelken mandarı ve pupa palangası iyice gerilmelidir. Ana yelken mümkün olduğunca düz ve derinlik geriye doğru olmalıdır.


Ana yelken arabası ile kumanda yapılmalı ve ana yelken iskotası, yelken seyri değişikliği gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Ana direk geriye doğru yattıkça, sert havalarda daha iyi bir yelken performansı yakalanabilir.


Ana direğin geriye yatıklığı özellikle rüzgar üstü yani orsa seyrinde tırmanma üzerinde oldukça olumlu bir etki yapacaktır.


serthavayelkentrimi-3


Sert Havada Cenova Yelkeni Trimi


Sert rüzgarlı bir havada cenova yelkeni de gergin kullanılmalıdır. Cenova mandarı iyice gerilmeli ve cenova arabası geriye doğru alınmalıdır. Cenova arabasının geriden kullanılması, yelken üzerindeki toru azalmak için gereklidir. Sert havada belirttiğimiz gibi fazla derinlik, yelkenliyi yatırıcı etki yapacağı için gereksiz olacaktır. O yüzden cenova iskotası da özellikle rüzgar üstü yani orsa seyrinde iyic gerilmelidir.


Sert Havada Ekip


Sert havada, yelkenli teknenin fazla rüzgar altına doğru yatmaması için ekibin mümkün olduğunca rüzgar üzerinde bulunması ve ağılıklarını iyi kullanmaları gerekir. Ekibin, salma civarında, teknenin dışına doğru ağırlıklarını vererek oturması daha dengeli bir yelken seyri için faydalı olacaktır. Gezi yelkenlisinde ise ekibin gene havuzlukta bile olsa rüzgarüstü tarafta yer almaları az da olsa etkili olacaktır. 


iyi seyirler dilerim; 

   
denizgiray  


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 
 
 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...