Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

yelkendireginecikmak-1

Yelken Direğine Güvenli Çıkış

Bir çok tekne sahibi ve yelkencinin direkteki bazı küçük sorunları gidermesi için beklemesine şahit olmuşuzdur. Yelken direğine çıkmak oldukça güvenlik gerektiren ve deneyimli bir kişi tarafından organize edilmesi gereken bir işlemdir. Yelkenlinin direğinde metrelerce yükseğe çıktığınızda, hayatınız, bir düğüme, bir halata ve sizi yukarı basan birnin ellerine bağlıdır. O yüzden gerekli tedbirleri almalısınız. 

.

 

Trakayı kontrol edin  

 

Yukarı basılacağınız yelken trakasının, kayışlarının eskiliğini, trakanın kaynak yerlerini iyice kontrol edin. 5 yıllık zamanını doldurmuş ve çok kullanılmış trakaların değişme zamanı yaklaşıyor demektir. 

 

yelkendireginecikmak-4

 

Mandar halatını kontrol edin  

 

Direğe asla 10 mm kalınlığının altındaki halatlar ile çıkmayın. Halatı iyice inceleyin, yaralı olup olmadığını gözlemleyin. Eğer bir yerinde kesik veya yara varsa risk almayın.

 

Yedek mandar alın

 

Bir çok kişi, yelken direğine çıkarken yedek mandar alıyor ve bu sayede çift halat korumasında oluyorsunuz fakat her zaman bu lüksü bulmak kolay olmamaktadır. Mümkünse çift mandar ile bağlanın fakat değilse diğer halatı iyice kontrol edin.

 

yelkendireginecikmak-2

 

İzbarço bağı atın

 

Mandar ile traka arasına izbarço bağı atın. Metal kilitlere vb şeylere güvenmeyin. En güvenli yöntem izbarço bağıdır.

 

yelkendireginecikmak-5

 

 

Direğe çıkarken vinci el ile alın  

 

Direğe çıkarken, vinci kullanan kişi, vincin üzerindeki kilit bölümünü kullanmasını. tavsiye etmiyoruz. Buradan halat kolaylıkla kaçabilir ve direğe çıkan kişiyi düşürebilirsiniz. O yüzden daima elinizle halatı kontrol etmeyi öncelikli saymalısınız.

 

Yelken vincine yeterli tur sayısı atın

 

Vincin üzerindeki direğe bastığınız kişiyi basabilecek sayısa tur sayımı verin. Bu durumda en az 4 tur yeterli olacaktır. Gereğinden fazla tur sayısı vermeyin, halatlar sıkışma yapabilir Gurcatalara dikkat edin ; Direğe çıkan kişiyi yukarıya basarken bir gözünüzle onu takip edin. Gurcatalara yaklaştığında çok hızlı basmayın, oralara vurma ihtimali vardır.

 

 

yelkendireginecikmak-3

 

Müziğin ve motorun sesini kapatın  

 

Direğe birini basarken mesafe uzadığı için ve bazen rüzgar olduğu için kişiyi duymak zorlaşır o yüzden güverte üzerineki tüm sesleri en aza indirin. Direkteki kişi ile iletişimi sağlıklı yapmak en önemli öncelik olmalıdır.

 

Vince güvenmeyin

 

Yelken direğinde bir kişi çalışırken aşağıda mandar halatını spinlocktan kitleyin, vinç üzerinden sıkıştırın ve hatta halat üzerine düğüm atın aksi halde yeterli güvenlik olmayacaktır.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...