Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

yelkencamadanvurma-1

Yelkene Camadan Vurulması

Camadan sistemi, yelkenli teknelerde sert havalarda yelkenlerin küçültülmesi için kullanılan sistemdir. Bir çok yelkenci, yelkenli teknelerindeki camadan sistemini kullanmazlar. Çünkü sert havalarda ana yelkeni açmazlar veya sadece cenova yelkeni ile seyir yaparlar. Ya da camadan gerektirecek sert rüzgarlı günlerde yelken basmazlar. 

.

 

 

 

 

 

 

Sert rüzgarlarda yelkenli tekneler, rüzgarın kuvveti ile yanal yatmaya başlarlar. Yanal yatma belli bir yatma açısından sonra (yaklaşık 26-30 derece) , yelkenli teknenin fazla yatmasına neden olacak ve dümen palalarından akan suyun akışını bozucu etki yapacaktır. Ayrıca bu yatmadan dolayı salma devreye girecek ve moment etkisiyle tekneyi doğrultucu etkisini arttıracaktır. Yelkenli tekneler tasarımları gereği çok fazla yattıkları zaman yavaşlamaya başlarlar. O yüzden sert rüzgarlı günlerde, yelkenlileri yatırmak keyifli olsa da yavaşlamaya neden olacaktır.

 

yelkencamadanvurma-2

 

 

Ne Zaman Camadan Vurulmalıdır?

 

Yelken seyri sırasında, yelkenlinin dümeninde ağırlaşma ve devamlı rüzgaraltına doğru dümen basılma gereği hissediliyorsa camadan vurma zamanı gelmiş demektir. Yelkenli tekne gereğinden fazla yattığı için ve teknenin altından akan suyun yönü bozulduğu için dümende ağırlaşma ve kontrol kaybı yaşanmaktadır. Yelkenli tekne, belli bir yatma açısından sonra, salma devreye girer ve yelkenli kontrol edilmez hale gelir. Bu durumda yatma açısı azaltılmalıdır. Bu yelkenleri küçültme zamanı geldiğinin ilk işaretidir.

 

 

Sürekli ana yelken iskotası ile yelkenleri boşaltmak ve üzerlerindeki kuvveti küçültmek zor olacaktır. O yüzden yelkenleri küçültmek en uygun çözüm olacaktır.

 

yelkencamadanvurma-3

 

Hangi Yelkene Camadan Vurulmalıdır?

 

Öncelikle ana yelkene camadan vurulması gerekir. Genellikle yelkenli teknelerde, ana yelken üzerinde iki adet camadan vardır. İlk önce bumbaya yakın olan birinci camadan vurulmalıdır. Daha sonra yeterli gelmez ise ikinci camadana geçilmelidir. En son olarak cenova yelkeni furlingli ise furling sistemi biraz sarılarak camadan vurulmalıdır. Eğer cenova yelkeninde furling sistemi yoksa ve daha küçük bir yelken varsa onun basılması uygun olabilir.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...