Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı Kurtuluş Mücadelemizin simgesi olan Çanakkale Boğaz'ı, günümüzde gemiler için önemli bir su yoludur. Çanakkale Boğazı'nı geçmeyi planlayanlar hem gemilerin hem de boğaz akıntılarının yoğun olduğu bölgeleri iyi bimelidirler. Çanakkale Boğazı'nın toplam uzunluğu yaklaşık 34 deniz milidir. Boğazın en dar yeri Kilitbahir ile Çanakkale arasındadır ve uzunluğu 0.8 deniz milidir. Boğazda seyir Çanakkle Boğazı'nda yelken ile seyir yapmak yasak değildir. Fakat yelkenli ve motorlu yatların boğaz içinde gemilere çapariz vermemeleri gerekmektedir. Yol hakkı gemilere aittir. Özellikle boğazın dar alanlarında gemilerle karşılaşma olasılığı çok yüksek olmaktadır. Boğazdaki yoğun gemi trafiği ikiye ayrılmıştır. Marmara'ya çıkan gemiler Anadolu yakasını, Ege'ye inen gemiler ise Gelibolu yakasını takip ederler.

canakalebogaziakinti

Boğazda akıntı

Çanakkale Boğazı'nda kuzeyden güneye doğru akan sabit bir akıntı her zaman vardır. Akıntı boğazın coğrafi yapısını takip etmektedir. Boğazın geniş yerlerinde akıntı yayılır ve akıntının hızı düşer. Boğaz akıntısı Gelibolu önlerinde 1 knottan başlar, Ege'ye doğru inildikçe artar. Nara Burnu'nun açığında 2 knot, Çanakkale açığında 3 knot, Kilitbahir açığında 4 knota kadar çıkar. Boğazın sahillerinde ters akıntılar oluşabilir.

Özellikle poyrazınn kuvvetli estiği günlerde bu akıntıların hızları artar. Kepez Burnu'ndan Ege'ye doğru boğazın girişine kadar olan kısımda Gelibolu yakasındaki akıntılar, Anadolu yakasındakinden 1-2 knot daha fazladır. O yüzden motoru güçsüz veya yelken seyriyle Marmara'ya doğru seyir yapacak olan yatların anadolu yakasını takip etmelerini tavsiye ederim.

Boğaz kıyılarında oluşan ters akıntılarından faydalannmak isteyen yatlar boğazın kıyılarındaki sığlıklara çok dikkat etmelidirler.

Not : Geçen yıllarda 38 feet, motoru çok güçsüz olan bir yelkenli yat ile Ege üzerinden Çanakkale Boğazı'nı geçecektim. Sabahın ilk ışıklarıyla boğaza motor-yelken seyri ile girdim. Sabah saatlerinde 20 knot hızında olan poyrazın hızı öğlene doğru 32 knot hızına kadar çıkıyordu. Akıntının hızından dolayı boğazı motor- yelken tırmanamadım, her tramolada, boğaz beni geriye doğru atıyordu. Tüm bunların üstüne üzerime gelen gemiler yelken seyrni zora sokuyorlardı. Yelkenleri kapatıp, akıntının az olduğunu bildiğim anadolu kıyısından motor seyrine geçtim. Kepez Burnu'na kadar rahat ilerledim. Kepez Burnu'nda motora 2800-3000 devir vermeme rağmen olduğum yerde duruyordum. Yaklaşık yarım saat olduğum yerde ilerledim, sancak tarafımda kalan Kepez Burnu'nunda yürüyen insanlar çoktan Çanakkale'ye varmıştı. Sığlıklara dikkat ederek, sahile daha da yakınlaştım. Biraz daha zaman geçtikten sonra en azından gözle görülür şekilde ilerleyebildiğimi anladım. Çanakkale'ye doğru yaklaştıkça akıntının hızı azaldı ve Nara Burnu'nu çok rahat döndüktan sonra seyre tekrar yelken basarak devam ettim. Anlaşıldığı gibi poyraz esen bir havada güneyden kuzeye seyir yaparken, Kepez Burnu'nu ve Çanakkale Merkezi'ni geçtikten sonra rahat bir seyir yaparsınız.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...