Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

2012 Yılı Deniz Kazaları 

Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 2012 yılı deniz kazası raporlarına göre yaptığımız çalışmada, kazaların tiplerini ve yüzdesel oranlarını hesapladık. 2012 yılında raporlara göre 144 adet deniz kazası bilgisi raporlanmış.

.

denizkazalariraporu 


Ayrıca deniz kazalarının büyük çoğunluğu hava muhalefetlerinden dolayı demir taraması, sürüklenme, karaya oturma veya çatışma olarak sonuçlanmış. Bakanlığın verilerine göre son 10 yılda ülkemizde 1653 tane deniz kazası yaşanmış. Malesef deniz kazarları sonucunda yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Kazaların yüzdesel olarak tablosu aşağıdadır.

2012 Yılı Deniz Kazaları Yüzdesel Olarak:

denizkazalariraporu2012yili

Tablodan görüldüğü gibi, tıbbi durumlar ve yangında hemen 2. ve 3. sırada yerlerini alıyor. O yüzden denizde iyi bir ilk yardım eğitimi olan persolene ve her an hazır durumda bulunan yangın söndürücü sistemlere ihtiyaç var. Raporlarda, tıbbi sorunların büyük kısmı kalp krizlerini ve düşmeler sonucu yaralanmaları kapsıyor.

Diğer konularda ise, intihar, iş kazası, hatalı seyir ve dümen arızaları kayıtlara alınmış.


2012 Yılı Yatlarda Deniz Kazaları Yüzdesel Olarak: 

Özel yatlarda ise tablo biraz daha değişiyor. Makine arızası sonucu, sürüklenme, karaya oturma ve batma durumları daha fazla görülüyor. Aynı şekilde yangında ciddi konuların başında geliyor. 

Üstelik düşüncelerin aksine yatların deniz kazaları konusunda Marmara Denizi %41'lik oranla en fazla deniz kazası raporlanan deniz oldu. Marmara Denizi'ni %25 ile Ege Denizi, onu da %17 ile Akdeniz takip ediyor. Yatlarda, Karadeniz ise, deniz kazaları konusunda  sadece %2'lik oranda kaldı. 


yatlardadenizkazalari

Deniz kazalarının yaşanmadığı, can kayıplarının olmadığı bir 2013 yılı olmasını dileriz. kaynak : denizcilik.gov.tr / düzenleme : yelkenokulu.com 


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .