Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kıçtan karaya bağlanma

Bir çok tekne, özellikle tatil bölgelerinde, baştan demir atarlar ve kıçlarını uzun bir halat ile karaya bağlarlar. Yaklaşık 30-40 metre sahilden açıkta duran tekneler ile sahil arasındaki ince halat görünmeyebilir. Böyle bir durumda, bağlı bulunan tekne ile, sahil arasından geçiş yapılması tehlikeli olabilir.

 

 

 

Jet-ski, şişme bot, küçük tekneler için, görünmesi zor olan bu halatlar tehlikeli olmaktadır. Geçen yıl, böyle bir uzun halat yüzünden Büyükada'da ciddi yaralanmalı bir kaza yaşanmıştı.

 

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bağlı tekne ile sahil arasındaki halatın üzerine renkli can yeleği, usturmaça gibi uyarıcılar asılmalıdır. 

 

 

Üzücü sonuçların yaşanmaması için, demirleme yapıldığında ve kıçtan sahile halat ile bağlanıldığında, daima uzun çıma halatı üzerine belirgin işaretler asılmalıdır. Fosforlu can yeleği, usturmaça, geceleri çakarlı ışık vs. asılması hem sizin için hem diğer denizseverlerin canını korumak için doğru olacaktır. 

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.