Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

ABD'ye su ürünleri ihracatı arttı

Dünyaca ünlü kalp doktoru Mehmet Öz önerdi, ABD'ye su ürünleri ihracatı beş yılda yüzde 900 arttı. Türkiye’nin ABD’ye su ürünleri ihracatı son 5 yılda yüzde 900 artış göstererek 8 milyon 366 bin dolara ulaştı. Bu artışta, ünlü Türk kalp doktoru Mehmet Öz’ün Amerikalılara levrek tüketimini önermesi etkili oldu.

.

denizbalikihracat
 
LEVREK VE ÇİPURA SEVİYORLAR

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 10-12 Mart tarihlerinde ABD’nin Boston şehrinde bu yıl 32'ncisi düzenlenen Amerika kıtasının en büyük su ürünleri fuarına katıldı. STG, fuarda iki binden fazla kişiye Türk levreği ve çipurasını hem yedirdi, hem de tanıttı. ABD’de özellikle levrek ve çipuranın lezzetinin ve kalitesinin son derece iyi tanındığını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye’de son yıllarda üretilmeye başlanan kaya levreğinin de (Granyoz) ABD’ye ihracatı artırmak için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti. 

2023 HEDEFİ 100 MİLYON DOLAR

İstanbul’dan Boston’a direkt uçuşların başlamasıyla ulaşım probleminin de çözüleceğini ve Amerika’daki pazar payının daha da artacağına inandığını ifade eden Kızıltan, “Kültür balığının kontrollü üretimden dolayı daha sağlıklı oluşu ve Amerika’da yaşayan dünyaca ünlü Türk kalp doktoru Mehmet Öz’ün Amerikalılara levrek balığını tavsiye etmesi sayesinde kültür balığına ilgi her geçen gün artıyor. 2023 yılında ABD’ye 100 milyon dolar su ürünleri ihracatı hedefliyoruz” diye konuştu.


kaynak : Aksam.com.tr