Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kanal İstanbul Resmileşti 

Kamuoyunda ‘Çılgın Proje’ olarak bilinen Kanal İstanbul’a YPK onayı çıktı. Bakan Yıldırım “Resmi süreç başladı” derken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, güzergahta bazı yolların yerinin değişeceğini, yeni köprüler yapılacağını açıkladı.

.

kanal istanbul
 Çılgın Proje, YPK VİZESİ ALDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl duyurduğu Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıktı. Böylece kamuoyunda ‘Çılgın Proje’ olarak bilinen Kanal İstanbul’da inşaat süreci resmen başladı. Sürecin başladığını dün önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ardından da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıkladı.

İhale hazırlıklarına başlanıyor

Kanal İstanbul yapıldığında bazı yolların yerinin değişeceğini açıklayan Babacan şunları söyledi: “YPK kararı bu hafta içinde tamamlandı. Çünkü öncelikle yol, köprü çalışmalarının başlaması gerekiyor, arkasından da Kanal İstanbul Projesi’ni gerçekleştirelim. Her türlü çevre değerlendirmesi ve hazırlığı çok dikkatli yapılmalı ama yapıldıktan sonra da İstanbul’u, İstanbul’un deniz trafiğini çok rahatlatacak bir proje haline gelecek.” Bakan Yıldırım ise “YPK kararı çıktı. Bundan sonraki süreç, ihale hazırlıklarının yapılması, ihaleye çıkarılması ve yapım aşamasına geçilmesi. Resmen süreç başladı. Hayırlı olsun” dedi. Güzergahı hâlâ sır gibi saklanan Kanal İstanbul için maliyeti ve hafriyat kolaylığı açısından en uygun yerin Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hatlarının olduğu belirtiliyor. 

kaynak : Hürriyet