Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kupa Courrier du Coeur'un oldu

14. Audi Göcek Yarış Haftasında 'Şarık Tara Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası' Courrier du Coeur isimli tekneyle yarışan Andrey Arbuzov liderliğindeki ekibin oldu.

.

audigocekbitti Büyük Ödül Courrier du Coeur'un

29 yatın start aldığı 14. Audi Göcek Yarış Haftası'nda zafer C.D. Coeur teknesinin oldu. Toplam 5 yarışın gerçekleştirildiği mücadele dolu 4 gün sonunda 'Şarık Tara Atatürk'ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Kupası' Andrey Arbuzov liderliğinde yarışan C.D. Coeur teknesinin oldu. Tamamen el yapımı olan ve Büyük Önder Atatürk'ün Bandırma Vapuru’nun bir maketi olan kupa, D-Marin Marinalar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Marinalar Koordinatörü Ali Erkan Bezirgan, Audi Pazarlama Müdürü Mustafa Uluer ve Göcek Yat Kulübü Başkanı Göker Tuncay tarafından verildi.

Audi'ye Geleceğin Denizcileri için Teşekkür

Bu yıl ikinci kez Göcek Yarış Haftası'nın ana sponsoru olarak etkinliği destekleyen Audi'ye, ödül töreninde 'Yelken Sporuna Destek Teşekkür Ödülü' kupası verildi. Audi'nin Göcek Yarış Haftası'nı destekleme kararı almasında özellikle geleceğin denizcileri olan çocukların eğitimine katkının etkili olduğunu söyleyen Mustafa Uluer, "Audi markası, tüm dünyada birçok yelken yarışını destekliyor. Üstelik dünyanın en büyük ve prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen Med Cup’ın ana sponsoru. Audi’nin bu spora verdiği desteği, biz de Audi Türkiye olarak Göcek Yarış Haftası’na sponsorluğumuzla devam ettiriyoruz. Göcek Yat Kulübü'yle geçtiğimiz yıl temellerini attığımız bu işbirliğini sadece bir etkinlik sponsorluğu olarak görmüyoruz. Bugünün çocuklarının, yarının milli sporcuları olarak yetişmelerine katkı sağlamak adına Göcek Yat Kulübü ile bu çalışmaya ortak olduk. Değerli Kulüp yönetiminin belirlediği program çerçevesinde, başta Göcek olmak üzere bölgedeki çocukların yelken sporuna, hatta denizciliğe kazandırılması adına faaliyetler, eğitimler düzenleyen Göcek Yat Kulübü’ne destek olmaktan ötürü son derece mutluyuz" dedi. Geçtiğimiz yıl 165 çocuğun yelken eğitimlerine başladığını, hatta bunlardan 2 genç çocuğun milli takıma kadar yükseldiğini söyleyen Göcek Yat Kulübü Başkanı Göker Tuncay, "Audi ile işbirliğimizin kısa zamanda böylesi başarılı sonuçlar sağlaması, hem bizleri gelecekteki çalışmalarımız için motive ediyor, hem de çizdiğimiz rotanın ne denli doğru olduğunu gösteriyor. Hedefimiz eğitim verdiğimiz çocuklarımızın sayısını bu yıl içinde 300’e çıkarmak" dedi.

Yelkencilerin Oscar’ı Cumhur Gökova'ya

Audi Göcek Yarış Haftası’nda geçen yıl Sadun Boro’nun layık görüldüğü ve yelken dünyasının oscarı olarak kabul edilen ‘Yaşam Boyu Yelken Ödülü’ bu yıl Cumhur Gökova'ya verildi. 1970-1976 yılları arasında dünya turu yapan, 20 yaşında Atlantik Okyanusu'nu geçen Cumhur Gökova, Sadun Boro'dan sonra yelken ile dünya turu yapan ikinci Türk, iki kere dünya turu yapan ilk Türk unvanını taşıyor. Çok sayıda yelken eğitmeni yetiştirmiş olması nedeniyle Türk yelkenciliğinde "Hocaların Hocası" olarak anılıyor.

 İlk gün heyecan doruktaydı

Kıyasıya mücadeleye sahne olan yarışların Göcek Belediyesi Kupası adıyla koşulan ilk 1. yarışında ekipler İz Kayası'ndan start aldılar. 19 Mayıs günü, Ata’mıza saygı adına düzenlenen 19 Mayıs Gençlik ve Spor kupası özel yarışında ekiplerini ve rakiplerini tanıma sürecini tamamlamış tüm tekneler, 40 yıl üzerinde yarış yönetmiş hakem heyetinin hazırladığı start hattında adrenalin yüklemesine başladı. Start hattı şamandırasında bekleyen ilk 19 tekne, rüzgârın bastırmasıyla birlikte, heyecan dolu mücadeleye başladı. Şamandıra startlı kümelenmiş tekneler, birbirlerinden kopmak ve bir an önce 210 rotasına dönebilmek için büyük gayret sarf ettiler. IRC sınıfları startının ardından, 10 tekne ile Charter sınıfları start hattına yayılmış halde, sakin ancak kuvvetini arttıran rüzgarın da yardımı ile süratli bir start aldılar. 12 Knot ile batıdan kuvvetle esen rüzgârlar, tüm sınıflarda hem taktik hem de güç olarak orsa-pupa mücadelesi ve rengârenk görüntülere olanak sağladı. Göcek Belediye Kupası yarış 1’in ilk finish hattını C.D.Coeur teknesi ile Ander Arbuzov geçti. Bir bacak kısa koşan Charter sınıfları da kuvvetli rüzgârla uçarcasına finish hattına ulaşınca, 2 saat den daha kısa sürede yarış tamamlandı.

İkinci yarış Burçin Hazarhun anısına

Günün 2. yarışı, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan Burçin Hazarhun anısına yapıldı. 1. Yarış sonrası, kısa bir sürede yeni rotanın şamandıraları mevkilendirildi ve start verildi. Tüm ekipler bu anlamlı kupayı kazanabilmek için teknelerini zorladılar. Yaklaşık 2 saat süren mücadele sonunda Burçin Hazarhun Kupası'nın sahibi C.D. Coeur ekibinin oldu.

Doğuş Grubu Kupası, üçüncü yarışı da domine eden C.D. Coeur'un

İlk gün gerçekleşen yarışların ardından, rakiplerini ve şartları daha iyi tanıyan ekipler son trim ayarlarını tamamlayarak 3. yarışın startını aldılar. Charter ve IRC sınıflarından birer tekne hariç, tüm tekneler zaman sınırı olan 3 saat içinde finish gördüler.

D-Marin Göcek Kupası'nda sürpriz

Değişken rüzgarların hakim olduğu 3. yarış sonrasında tüm tekneler start hattında D-Marin Göcek adına koşulacak 4. yarış için hazırlıklarını tamamladılar. Doğuş Grubu Kupası yarışının son etabında kuvvetini arttıran rüzgar, start hattında 12 knot'a ulaşınca tüm tekneler bir an önce 4. Yarışı koşmaya hazır manevralar yaptı. Kuvvetli rüzgarla verilen start ve zaman zaman 14 knot'a yükselen rüzgarlarla ekipler zorlansa da finiş hattına uçarcasına ulaştılar. D-Marin Göcek Kupası 11,5 millik parkurunun finish hattından 2 saat 6 dakika gibi kısa bir süre de ilk geçen ekip, bu kez Lettland ile Igor Bukovskis oldu.

Son yarış şampiyonu belirledi

Geride kalan dört yarışta C.D. Coeur ekibinin üstünlüğüyle gelinen 5. yarış startında ekipler rüzgârın yeterli seviyede olmaması nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldılar. Yarış startı için yeterli rüzgârın gelmesiyle birlikte stratejilerini ve becerilerini sergilemeye başlayan ekipler, son yarış için çetin bir mücadeleye girdiler. Yarışı, 1 saat 26 dakikalık sürede finishe ulaşan C.D. Coeur ekibi kazandı. Bu sonuçlara göre genel klasmanda da birinciliğe yerleşen Andrey Arbuzov ve C.D. Coeur ekibi. 14. Audi Göcek Yarış Haftası'nın şampiyonu oldu.