Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Sert Havada Cenova Sarılması

İklimlerin değişmeye başlamısyla kaçak olarak nitelendirdiğimiz ani rüzgarlar ile karşılaşma riskiniz artıyor. Hava raporlarının tahmin edemediği aniden esip kavuran sonra sakinleşen 30 knot hızındaki rüzgarlar sizi zor duruma sokabilir. 

.

serthavadacenova 

Tam arma, ana yelken ve cenova ile seyir yaparken, ani bir şiddetli rüzgara yakalandığınızda yelkenleri en kolay toplama yöntemi konusunda bir püf noktamız olacak. Şiddetli rüzgar sırasında, cenova yelkenini rüzgara doğru çevirdiğinizde, pırpırlaması oldukça kuvvetli olacaktır ve teknenizin tüm arma sistemi salınıma girecektir.

Bu salınım armanıza zarar verecek, cenovaya bağlı iskotalar kırbaç gibi vuracak, self-tacking sistemine hasar verecektir. Bu kötü durumdan kurtulmanın en kolay yolu, cenova’yı ana yelkenin arkasına alarak, sarmaya çalışarak kapatmaktır. Böyle bir durumda rüzgarı pupadan ve/veya 170 derece açıdan aldığınızda ana yelken, cenovanın rüzgarını kesecek ve yelkeninizi rahatça sarabilirsiniz. Fakat eğer dümen hakimiyetiniz yeterince iyi değilse ve tekneyi ters taraftan rüzgar alacak şekilde kaçırırsanız, istemsiz kavança gelecek ve size-teknenize zarar verecektir. O yüzden bu durumu yaparken rüzgarın daima arkadan gelmesine dikkat etmelisiniz. 

Deniz Giray