Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Pervane tornistan...

Yelken seyrinde, pervanenin nasıl olması gerektiği konusu her zaman tartışmaya açık olmuştur. Bu konuyla ilgili her zaman denizcilerden birbirinden farklı yorumlar gelir.   

.

pervanetornistan 

Yelken seyri sırasında bir fonksiyonu olmayan pervanenin dönmesi ve yoksa dönmesinin engellenmesi mi gereklidir sorusunun cevabı her zaman farklı görüşlerin konusu olmuştur. Pervanenin yelken seyri sırasında boşta kalması, dönmesine ve seyirde motordan gelen bir vınlama sesi, bir vibrasyon titreşimi yapacaktır. Bu durumda vites tornistana alınırsa, pervane kitlenecek ve dönmesi engellenmiş olacaktır. Bu daha doğru bir yöntemdir. Çünkü gereksiz yere şaft dönmez veya sail drive dönmez, dişlileri eskime yapmaz. Ayrıca katlanır pervanelerin kapanmasını sağlamak için bu tornistan vites hareketi gereklidir.

Bazı yorumlara göre, duran pervaneye çapan su, pervaneyi geriye doğru zorlayacaktır ve zarar verecektir. 3000 devir dönen bir sistemin 6-8 knot giden bir yelkenlideki suyun etkisinden zorlanacağını düşünmek pek doğru değildir. 

Fakat pervanelerin dönmesinin mi veya durmasının mı daha fazla hıza etki edeceği konusu tartışmalıdır. Size tavsiyem seyir yelken seyri sırasında, motor kapalıyken, vibrayonu ve sesi kesmek için vitesi tornistan yapmanızdır. 

Deniz Giray 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...