Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir? 

Özellikle yelkenli teknelerde 100 saatlik çalışmanın sonunda, motor üreticileri yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesinin gerekli olduğunu belirtmektedirler. Motor yağınızı kendiniz değiştirmeniz mümkün. 

.

vol-motoryag 

Motor yağınızı her 100 saatte bir ya da sezonda en az bir kere yenilemeniz ve filtre değişimi yapmalısınız. Öncelikle motorunuza uygun yağ kullanmanız gereklidir. Yelkenli dizel motorlarda genellikle 15W 40 kalınlığında yağ tercih edilir. Yağ filtresinin içinde motorun çalışmasından oluşan metal parçalar, çapakların birikme yaptığı için yağ değişiminde filtrenin de değiştirilmesi gereklidir. 

1) Yelkenlilerde 55 beygire kadar olan motorlar 7 lt'den fazla yağ almazlar. İşlemlere başlamadan önce, bir yağ alma pompası, büyük motorlar için iki adet 5 lt'lik pet şişe, yağ filtresi, yeterli uygun motor yağı ve yağ filtresi açmak için özel anahtarı bulundurmanız gereklidir. 

2) Motor yağını değiştirmeden önce, yağın daha akışkan olması için soğuk motorunuzu 2-3 dakika çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Daha uzun süreli çalıştırmanız yağın sıcaklığını çok arttıracağı için değişm sizin için güvenli olmayacaktır. 

3) Yağ değiştirmeden önce motorun kapalı olduğundan emin olun hatta güvenlik için motor elektrik şalterini de kapatın. 

volvo motor yag degisimi

4) Motorun karterinin altında bir metal boru mevcuttur. Yağı buradan çekeceksiniz. Oraya uygun boruya sahip yağ alma pompasını bağladıktan sonra önceden hazrlanmış boş şişelere yağı pompa yardımıyla aktarabilirsiniz. Bu işlemi yaparken ortama bez sererek, olası sıçramaları engelleyiniz. Ayrıca yağı çekerken, karter üst tıpasını açık tutmanız, hava yapmasını engeller. 

5) Yağın boşaldığından emin olduktan sonra, alet yardımıyla yağ filtresini sökeceksiniz. Genelde saat yönünün tersine çevirdiğinizde açılırlar. Filtrenin içinde kalan az miktarda yağ akma yapacağı için motorun o bölgede altına bez konulması uygun olacaktır. Yeni yağ filtresini takarken filtre kauçuk contasını yağ ile nemlendirin. Filtreyi el ile takın ve sıkıldığında aletle en fazla yarım tur sıkın. Çok fazla sıkmayınız. 

volvo motor filtre degisimi

6)  Yeni yağ filtresi takıldıktan sonra motor bloğu üzerindeki yağ tıpasını açarak yeni yağı ekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağ haznelerinin simetrik olmadığından dolayı dolumu yaparken hızlı davranmamanızdır. Yağ eklerken daima arada yağ çubuğu çekilerek max-min seviyesinde olduğu kontrol edilmelidir. Bu seviye hızlı konulduğunda çok ani yükelme yapabilir. Dikkat edilmelidir. Ayrıca yağ eklendikten ve yağ çubuğu ile kontrol edildikten sonra 10-15 dakika sonra çubuk gene kontro edilmeli, çöken yağ yerine ek yapılma ihtiali vardır. 

7) Motoru çalıştırın, panel üzerindeki yağ seviye ikaz ışıklarını kontrol edin ve motoru göz ile kontrol ederek, yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Eğer herşey yolunsayda yağınız değişmiş demektir. 

Not : Atık yağları ve motor parçalarını asla denize dökmeyin ve denize atmayınız. Çöp kutusuna da dökmeyiniz veya atmayınız. Bu parçalar ve atık yağlar çok ciddi kirlenmeye sebep olmaktadırlar. Çoğu liman ve marinada bunların alınması için özel bölgeler vardır. Ayrıca mavi kart uygulamasının işleme alındığı yerlerde bu yağların mavi kartlara en az yılda bir kere işlenmesi unutulmamalıdır. 


yazı : Deniz Giray 


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...