Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 


Ayı Bacağı 

Rüzgarı tam arkalarından yani pupa seyrinde alan yelkenlilerin itme kuvvetiyle seyrettiklerini biliyoruz. Tam arkadan gelen rüzgar, yelkenin her iki tarafından akamayacağı için emme kuvveti üretemeyecekti. Aynı zamanda rüzgar bir akışkan olduğundan herhangi bir engel karşısında kesilebilir. Pupa seyrinde ilerleyen bir yelkenlide rüzgarın ilk ana yelken alacaktır. Ana yelken, rüzgar altında kalan cenovanın rüzgarını perdeleyecektir. Bunun sonucunda cenova sönecektir ve fonksiyonu kalmayacaktır.

Cenovanın tekrar rüzgar almasını sağlayabilmek için cenova, ana yelkenin arkasından diğer tarafa alınır ve rüzgar ile doldurulur. İki yelkenin ters taraflara açık olduğu bu duruma ayı bacağı denir. Ayı bacağı durumunun hız bakımından çok farkı yoktur.Dikkat edilmesi gereken en önemli, rüzgarı daima teknenin kıç tarafından almayı başarmaktır. Rüzgarın sancak veya iskeleye dirise etmesi durumunda ayı bacağı durumu bozulacaktır. En tehlikelisi ise istemsiz kavança riskinin fazla olmasıdır.

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...