Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Orsa Seyri

orsaseyricizim


Rüzgara karşı yelkenlerimizin çalışmadığını biliyoruz. O yüzden rüzgara en az 45 derecelik açılarla yaklaşabiliyor ve bu şekilde yelkenlerimizi doldurabilip, emme kuvvetini oluşturabiliyoruz. Yelkenlerin her iki tarafından rüzgarın geçtiğini, yelkenlerimizin üzerindeki tüyleri birbirlerine paralel kullanarak emme kuvvetini kullanıyoruz. İşte rüzgara karşı en az açı ile seyredebilmeye orsa seyri adını veriyoruz. Orsa seyrinde rüzgara 90 derecelik yaptığımız dönüşlerle yaklaşayoruz. Hedefimize direkt gidemeyeceğimiz için zig-zag yollar yaparak ilerlemekteyiz. Orsa seyrinde rüzgarın üzerine doğru dönüşler yaparak ilerliyoruz. Orsa seyrinde rüzgara doğru yaptığımız 90 derecelik dönüşlere tramola adını veriyoruz.


Not : Yelkenli bir teknenin rüzgara doğru ilerleyebilmesi için rüzgarı sancak veya iskele taraftan 45 derece açı ile almalıdır. Yani yelkenli teknemiz yaklaşık 90 derecelik dönüşler yaparak rüzgara karşı ilerleyebilmektedir.

 


denizgiray

yazı ve fotograflar 


Deniz Giray Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .