Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Pupa Seyri 

pupaseyri

Pupa seyrinde rüzgar yelkenli tekneye tam arkadan gelir ve yelken içine rüzgar doldurur. Yelkencilikte iğnecikten rüzgarı almak aynı anlama gelmektedir. Bunun sonucunda yelkenli tekne itme kuvvetinin etkisinde ilerler. Fakat düşünülenin aksine itme kuvvetinin yarattığı güç fazla değildir ve en yavaş yelken seyri pupadır. Tekneyi bayıltıcı ve dengesini bozucu etkiler oldukça azalır ve salma'nın görevi orsadaki kadar öenmli değildir. Hatta hareketli salmalı tekneler sürtünme yapmaması için pupa seyrinde salmalarının belirli kısımlarını sudan çıkarırlar. Fakat sert hava koşullarında, dalga ve rüzgar fazlayken yat yarışlarınla salma teknenin fazla sağa,sola yalpa yapmasını engeller. Üstelik pupa seyrinde daha fazla itme kuvvetinden faydalanmak için basılan balon yelken, bazı durumlarda tekneleri oldukça zorlayabilir. Sert havalarda pupa seyrinde, tekneler gereğinden fazla yelken alanlarına dayanamadıkları zaman dümen hakimiyetini kaybederler ve kontrol dışı olurlar. Pupa seyrinde istenmeyen bir durumdur. 

Ayrıca pupa seyrinde ana yelken, baş yelkenlerin rüzgarını perdeler. Bu durumda baş yelkenler çalışmayacak ve sönecektir. Böyle bir durumda yelkenler farklı kontralara basılarak doldurabilinir. Bu duruma ayıbacağı denir. Fakat ayıbacağı deneyimsiz yelkenciler için tehlikeli olabilir. Ayrıca ayıbacağı ile pupa seyri hissedilir şekilde hızlanmayacaktır ve ayıbacağı oldukça etkisiz kalacaktır.

 

     
denizgiray  

yazı ve çizimler

 

Deniz Giray Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.