Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Pupa Seyri 

pupaseyri

Pupa seyrinde rüzgar yelkenli tekneye tam arkadan gelir ve yelken içine rüzgar doldurur. Yelkencilikte iğnecikten rüzgarı almak aynı anlama gelmektedir. Bunun sonucunda yelkenli tekne itme kuvvetinin etkisinde ilerler. Fakat düşünülenin aksine itme kuvvetinin yarattığı güç fazla değildir ve en yavaş yelken seyri pupadır. Tekneyi bayıltıcı ve dengesini bozucu etkiler oldukça azalır ve salma'nın görevi orsadaki kadar öenmli değildir. Hatta hareketli salmalı tekneler sürtünme yapmaması için pupa seyrinde salmalarının belirli kısımlarını sudan çıkarırlar. Fakat sert hava koşullarında, dalga ve rüzgar fazlayken yat yarışlarınla salma teknenin fazla sağa,sola yalpa yapmasını engeller. Üstelik pupa seyrinde daha fazla itme kuvvetinden faydalanmak için basılan balon yelken, bazı durumlarda tekneleri oldukça zorlayabilir. Sert havalarda pupa seyrinde, tekneler gereğinden fazla yelken alanlarına dayanamadıkları zaman dümen hakimiyetini kaybederler ve kontrol dışı olurlar. Pupa seyrinde istenmeyen bir durumdur. 

Ayrıca pupa seyrinde ana yelken, baş yelkenlerin rüzgarını pereler. Bu durumda baş yelkenler çalışmayacak ve sönecektirler. Böyle bir durumda yelkenler farklı kontralara basılarak doldulabilinir. Bu duruma ayıbacağı denir. Fakat ayıbacağı deneyimsiz yelkenciler için tehlikeli olabilir. Ayrıca ayıbacağı ile pupa seyri hissedilir şekilde hızlanmayacaktır ve ayıbacağı oldukça etkisiz kalacaktır.


denizgiray

yazı ve çizimler


Deniz Giray Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...