Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenli Yarışlarda Start 

Yelken yarışlarının kaderini yarı yarıya belirleyen en önemli an, yarışın start'ıdır. Yelken yarışında startını kötü yapan bir tekne, yarışta liderlik için oynması oldukça zora girmiş demektir. Özellikle bir çok yarışta rüzgar üzerine doğru start alınması ve one design teknelerin kullanılması yüzünden hızlar birbirlerine yakın olacaktır. 

.

starthattiyelken 


Rüzgar üzerine doğru bir start'ta geri kalındığında, rakipler temiz rüzgarı alacakları ve rüzgar altlarına pis rüzgar gönderecekleri için rakipleri yakalamak kolay olmayacaktır. Üstelik rakipler, her türlü rüzgar kesme manevrasını yapma gücüne sahip olacak ve yarışın iplerini büyük ölçüde elinde tutacaktır. Yarışta geri kalan bir teknenin, çok düzgün taktik yapması, hata yapmaması, hızlı olması ve avanatajı yakalaması gereklidir. 


Yelken yarışında iyi bir start alabilmek için start hattını incelemeniz gerekir. Start hattının avantajlı kısmını bulmalı, avantajlı bölgede yığılma olup olmayacağı, yol hakkına sahip çıkabilmeyi, avantajı olmayan taraftan temiz çıkmayı, rüzgarının hızının çıkmaya yeterli olacağını vs. gibi onlarca şey düşünmelisiniz. Fakat tek bir karar vermek zorundasınız. Start'tan önce en kötü şey, kararsız kalan bir teknedir. Her alanda olduğu gibi en kötü karar kararsızlıktan iyidir.


starthatti


Start hattına erken gelmesiniz. Rüzgar üstüne, orsa seyrinde start alacaksanız, start hattına geldiğinizde, hakem heyetinden şamandıraya doğru hayali çizgi üzerinde seyir yapın. Dar açılı gittiğiniz taraf avantajlı taraftır çünkü o taraftakiler rüzgar üzerine daha fazla yaklaşabilecektirler. Fakat rüzgarın sabit estiği koşullar olmayabilir o yüzden bu durumu bir kaç defa kanıtlamak için çaba harcayın. Sağnaklarda rüzgarın yönü değişebilir.


Avantajlı tarafın bulduktan sonra, start hattının boyunu ve tekne sayısını düşünün. Ayrıca avantajın ne kadar önemli olduğunu test edin. Bir çok tekne, avantajı anlayacak ve avantajlı yerden start almak isteceyektir. Bu durumda avantajlı tarafta yığılma olabilir. Yığılma olduğunda hareketli start yapılması zor olacaktır. Önlerde hatta ilk start almak için avantajlı bölgede tekneyi durdurmak, yavaşlatmak ve yer tutmak gerekir. Bu durum acemi yarış yelkencileri için risklidir. Arkada grubun hareketiyle, start hattını geçebilir ve erken start yapabilir yani fodepar olabilirler. Fakat avantajlı yerin önlerinde yer tutulamazsa ve arkada kalınırsa tüm pis rüzgar sizin üzerinizde olacaktır ve daha startta geri kalmaya ve yarışı kaybetmeye başlayacaksınız.


O yüzden yelkenciliğinizin durumuna göre ya startta yer tutacaksanız, ya yarı hareketli start ile son anlarda hareketlenip start alacaksınız ya da en güzel start olan hareketli start alıp maksimum hız ile startı geçeceksiniz. Tabiki son durumu kulağa hoş gelsede kalabalıktan bu hareketli startı size yaptırmayacaktırlar. Ayrıca rüzgarın hızı da yeterli değilse, startın önündeki grup bile zor start alacaktır ve size kalacak olan pis rüzgarla start almanız çok geç olacaktır. Yelken yarışını ve mücadeleyi erken bırakmanız gerekir.


starthattiyelken2


Startın bulduğunuz ve bir çok kişinin avantajlı olarak gördüğü yerde yol hakkı durumunu inceleyin. Eğer avantaj sancak kontra olarak çıkış ise yol sizin olacaktır ve sorun olmayacaktır ama eğer avantajlı taraf, iskele kontra ise yol vermek zorunda kalırsınız. Böyle bir durumda deneyimli yarışçılar sizden yol talep edecek ve sizi starttan bile çıkarmayacaktır.


Gördüğümüz gibi yelken yarışlarının startı, başlı başına bir taktik savaşıdır. Yukarıda yazdığım senaryoları çoğaltabiliriz o yüzden kısacası düzgün start yapmak için esas kuralları belirtelim.


1) Starttan hareketli ve temiz olarak çıkmaya çalışın.

2) Startta avantajlı tarafı bulun ve bu bölgeden start almayı planlayın.

3) Startta yığılma oluşabilecek taraftan çıkmamaya özen gösterin.

4) Starttan yol hakkı üzerinizde çıkmaya çalışın.

5) Start hattındaki rüzgarı ve sağnakların geliş yönüne göre karar alın.

6) Start hattı yeterince uzunsa ve avantaj her iki taraftada eşit gibiyse, hareketli, hızlı, temiz rüzgarda orta hattan çıkmaya özen gösterin.

7) Startta ceza almamak için rüzgaraltı teknelere çarpmamak için özen gösterin.


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .