Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kiralık Yelkeni Tekneyi Teslim Alma İşlemleri

Kiralık Yelkenliyi Teslim Alma

Kiralık yelkenli tekneyi, kiralama firmasından teslim almadan önce, sonradan sorunnyaşamamak için bazı kontroller yapmalısınız. Aşağıdaki listeyi yanınızda götürürseniz, size oldukça yardımcı olacaktır. 

.

yelkenlitekneteslimalma-1 
 


1) Yelkenlerin durumunu, firma yetkili ile inceleyin ve yırtık varsa rapor ettirin.


2) Yelkenlinin sintinesini açın ve su varsa bunu yetkili ile paylaşın. Siz, kiraladığınız tekneyi sonradan tslim ederken su çıkması durumu kötü olacaktır.


yelkenliteknekiralama 5


3) Yelkenlinin etrafında bir yürüyün ve eğilmiş puntel ve vardevela tellerine bakın, sorun olanları not ettirin.


4) Yelkenlinin kıçındaki ve çevresindeki kırıkları kontrol edin, gördüklerinizi yetkiliye not ettirin.


5) Toiletlerin çalıştığını ve kapaklarının kırık olmadığını kontrol edin. En çok toilet bozukluğu ve toilet klozet kapağı kırılması yaşanır.


6) Vinçleri en azından hızlıca bir el ile çevirin, çalıştıklarından emin olun.


7) Elektronikleri ve otopilotu çalıştırın ve sorun olmadığını yetkili ile inceleyin.


8) Motoru çalıştırın ve çalıştığına, duman atmadığına emin olun. Şüphelendiğiniz durumda not ettirin.


9) Dıştan takma motor alıyorsanız, kontrol edin ve çalışma sorunlarını öğrenin.


yelkenliteknekiralama 6


10) Demirleme için ırgatı kontrol edin ve demiri kısa sürelide olsa çekip, bırakın. Tatiliniz boyunca en çok ırgata muhtaç olabilirsiniz.


11) Zincirinizin kaç metre olduğunu öğrenin, demirleme sırasında işinize yarayacaktır.


12) Derinlik göstergesinin teknede bulunduğu yerden mi yoksa salmanın başladığı yerden mi gösterdiğini öğrenin. Aksi durumda sığ sularda panik yapabilirsiniz.


13) Yelkenlideki tatlı su kapasitesini sorun ve ona göre bir plan yapın.


14) Irgatın sigortasını, varsa vinçlerin sigortasını, akülerin sigortasını ve ana şalterlerin nerede olduğunu yetkiliye sorunuz.


yelkenliteknekiralama 7


15) Tekneyi karaya kıçtan bağlayacağınız için uzun halata ihtiyacınız olacaktır, uzun halat olup olmadığını yetkilden öğrenin yoksa talep edin.


16) Motoru çalıştırdığında içerideki voltmetreden akülerin şarj olup olmadığını kontrol edin yoksa attığınız demiri bile toplayacak enerji bulamazsınız, çok canınız sıkılır.


17) Pis su tankalarının vanalarını öğrenin çünkü çabuk dolacaklardır ve boşaltmanız gerekecektir. 


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray  


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...