Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

tekneyegelirken-2

Yelkenli Tekneye Gelirken

Yelkenli teknelerde malzemelerin depolama yapılacağı bölgeler kısıtlıdır. İç hacmin genişliğine önem veren tasarımcılar, depo alanlarını, koltuk altına, yatak altına veya az miktarda dolap olarak sağlayarak tasarlarlar. O yüzden yelkenli teknelere gelirken, katlanamayan ve tekerlekli valizler ile gelinmemesi gerekir. 

.

 

 

Katlanabilir bavulu tercih edin ;

 

Örneğin 5 kişilik bir ekibin her birinin bu şekilde bavulu olduğu düşünüldüğünde, teknenin bir kamarasının iptal edilmesi gerekir. Mümkün olduğunca katlanabilen ve şekil alabilen valiz ve bavulları ile yelkenli yatlara gelinmelidir.

 

tekneyegelirken-1

Fazla eşya almayın ;

 

Ayrıca eğer yelkenli ile yaz tatili amaçlanıyorsa ve sıcak mevsimde bu yapılacaksa çok fazla eşya alınmamalıdır çünkü sıcak havadan dolayı gündüzün büyük çoğunluğu pek birşey giyemezsiniz. Zamanınızın büyük kısmı, denize girerek geçecektir. Geceleri ise rüzgarlı olduğunda serin olma ihtimaline karşın en az bir adet uzun kollu birşey yanınızda bulunmalıdır. Teknede yastık olup olmadığını sorgulayınız eğer yoksa küçük bir yastık almanızda fayda var. Ben yastık olmadığı zaman polar süveterimi katlayıp, t-shirtlerimden bir tanesi ile yastık kılıf yapmayı tercih ediyorum, ihtiyaç halinde çözüm sağlıyor. Ayrıca geceleri serin olduğunda üzerinizi örteceğiniz ince bir pikenin de bulunması kurtarıcı olacaktır.

 

 

 

tekneyegelirken-3

 

Saç kurutma makinasını unutun ; 

 

Yelkenli yatların bir çoğunda jeneratör olmadığı için saç kurutma makşnası kullanılması mümkün değildir. Bu durum için saçınızı kurutmanız için havlu almanı özellikle bayanlar için iyi olacaktır. Akşamüstü saatlerinden itibaren, genelde bayanlar saçlarının kurumayacağı endişesi ile denize girmeyi bırakırlar.

 

tekneyegelirken-4

 

Güneşe çok dikkat edin ; 

 

Özellikle yazın, güneşin bol olduğu güney sahillerinde güneş gözlüğü olmadan zorlanabilirsiniz. O yüzden camı yeterince karartılmış bir güneş gözlüğü bulundurmanız çok faydalı olacaktır. Güneşe pek çıkmamış ve beyaz tenlilerin güneş koruma kremi almaları iyi olacaktır. 

 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...