Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenlide Ekip Seçimi

Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. 

.

yelkenliguverteayakkabi-1 

Dışarıda giyilen ayakkabı güvertede giyilmez

 

Ayrıca gene dışarda giydiğiniz kauçuk tabanlı veya spor ayakkabılarında gözeneklerine taş girmesi ihtimalinden dolayı, teknedeki jelkot yüzeyleri çizecektir. O yüzden tekne için özel ayyakabı kullanılmalıdır.

 

 

Yelkenli tekne için özel ayyakabı kullanın

 

Yelkenli kullanıcılarının en büyük hatası, çorap ile güverte üzerinde ve içeride yürümektir. Çorap giyilmesi, yelkenlilerde en kaygan olan ve yapılmaması gereken en büyük hatadır. Çorap ile yürürken, kaymanız sonucu bilek burkma ihtimaliniz yüksektir. Çoraptan sonra en büyük tehlike, ıslak ayakla gezinmektir, ıslak ayak işe yüyürken kaymaz olmayan jelkot yüzeylere basılması gereklidir.

 

yelkenliguverteayakkabi-2

 

Yelkenli tekne üzerinde, tekneler için özel yapılmış veya tekneye uygun yelken ayakkabısı giyilmelidir. Bunların en önemli özelliği yumuşak tabanlı olması ve kaydırmaz alt tabanı ile tekne güvertesini kavraması olmalıdır. Bu sayede yelkenlinin üzerinde güvertede daha güvenli hareket edersiniz. Teknede ayakkabısız gezmek, küçük parmak yaralanmaları için davetiye çıkarmaktır. Güverte üzerindeki çıkıntılara, yürürken en çok ayağın küçük parmağı çarpmaktadır. O yüzden dikkatli yürünmeli ve gerekmedikçe güverte üzerinde koşunmamalıdır.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...