Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenli Tekneye Gıda Alışverişi

Bir yelkenli yat ile ilk defa tatile çıkıyorsanız, alışveriş konusunda desteğe ihtiyacınız var demektir. Eğer rota planınız koylarda konaklama üzerineyse ve marinalara yanaşmayı veya koylarda bulunan restaurantlarda her zaman yemek yemeği düşünmüyorsanız alışverişi doğru yapmalısınız.

.

yelkenlikiralamayemek-1 

 


Genellikle yelkenli tatilinizi yaz aylarında yaparsınız ve bu aylarda sıcaklıklar zirvelere ulaşacaktır. Böyle bir durumda teknenizdeki buzdolabı, yapacağınız tüm alışverişi içine almak için küçük gelecektir. Buzdolabına konulacak öncelikli ürünleri belirlemelisiniz. 


Örneğin kolay bozulacak tavuk, balık, mayonez gibi ürünleri almayınız ya da erken tüketmeniz gerektiğini unutmayınız. Zaten yelkenli bir teknede sıcak zamanlarda bu tür et ürünlerini yapmak hem size zor olacaktır hem sıcakta yenmesi ağır gelecektir. Teknede genelde hafif yemekler tercih edilir.


yelkenlikiralamayemek-2


Bir çok ekibin yaptığı hatalardan birisi de çok fazla malzeme almak ve bunları dolaba sığdıramamak olmaktadır. Hatta bir çoğu seyir boyunca tüketilemeyecektir. O yüzden kullanımı daha çok olan ürünlere öncelik verilmesi ve onların alınması daha doğru olacaktır.


Teknede doğru alışveriş için;


1) Yaz aylarında, teknedeki en önemli ve en çok tüketilen önceliklerden biri içme suyudur. 5 litelik büyük içme suları, teknede kullanım bakımından çok kullanışsızdır. Büyük suları depolamak zordur. Ayrıca büyük sular için bardak gerekmesi, bulaşık için sorun olacaktır. Plastik bardak kullanıma da çöp miktarını arttıracaktır. O yüzden 1-1,5 lt'lik sular ideal olanlardır. 1,5 lt'lik suların bardak kullanmaya gerek olmadan içilmesi ve depolanması çok daha kolay ve kullanışlıdır. Her şişenin üstüne isimde yazılabilir, depolanırken farş kapakları altına rahatlıkla sığabilirler. Alışveriş sırasında içme suyu hesabı yapılırken, kişi başı, gün başına en az 1,5 lt su alınmalıdır. Bu miktar gün ile çarpılmaldır.


yelkenlikiralamayemek-3


2) Yumurtanın idareli alınması gereklidir. Çok sıcak günlerde bozulabileceği unutulmamalıdır. Sabah kahvaltısı için yeterli miktarda alınması gereklidir. Depolarken, dolaplar küçük olduğu için kırılmamasına dikkat edilmelidir.


3) Teknede en kolay yapılacak yemek menüleri sandiviç ve makarnadır. Yelkenli bir yatta tatilinizde yemek kültürünüz ne olursa olsun her zaman keyifli tatlar almayı beklememelisiniz. Ayrıca tamamen doymayı da bazen unutmalısınız. En kolay yapılan makarna ve en çok yenen ekmeği bol almayı utumayın. Ekmek alırken, biraz daha uzun dayanan çavdar, kepekli ekmekleri tercih edebilirsiniz. Makarna zaten dayanımınoldukça fazla ve ucuz bir gıdadır.


4) Teknede tavada sucuk, kızartma gibi şeyler duman ve koku yapacaktır. Bu sizi rahatsız edebilir o yüzden tercih etmemelisiniz.


5) Yelkenli teknedeki buzdolabında, salata malzemesi, domates, peynir, meyveleri dolaba koyduğunuzda, soğuk su, kola veya biraya yer kalmayabilir. Teknede daima soğuk kola bulmanız kolay olmayabilir. O yüzden önceliklerinizi belirlemelisiniz. Peyniri az almayı tercih edip soğuk kola için yer ayırabilirsiniz.


6) Eğer Göcek Koyları'nda seyir yapıyorsanız aç kalmazsınız. Dondurmacı, ekmekçi ve Göcek Market sizi kolaylıkla bulur ve yanınıza gelecektir :))


iyi seyirler dilerim; 

   
denizgiray  


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.